Visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt obratio se danas ispred Nacionalne i univerzitetske biblioteke te je saopćio kako donosi naredbu kojom se deblokira rad Nacionalne i univerzitetske biblioteke te drugih institucija od značaja za kulturu.
"Svojim nalogom sam dao Vijeću ministara rok da Parlamentarnoj skupštini BiH predloži zakon kojim bi se riješilo funkcionisanje ovih institucija", pojasnio je Schmidt.
Ovom prilikom zahvalio se Kantonu Sarajevu i Vladi FBiH koji su putem budžeta pomagali funkcionisanje ovih institucija.
Podsjetimo, institucije od značaja za kulturu BiH su Kinoteka BiH, Zemaljski muzej BiH, Historijski muzej BiH, Muzej književnosti i pozorišne umjetnosti BiH, Biblioteka za slijepa i slabovidna lica BiH, Umjetnička galerija BiH i Nacionalna i univerzitetska biblioteka BiH.
"Moja namjera nije da isključim bilo koga nego da uključim sve. Želio bih pozvati sve da daju svoj doprinos u ovom kontekstu. Bosna i Hercegovina, kao osnivač ovih institucija, dužna je vršiti nadležnosti, uključujući i imenovanja na pozicije te finansiranje. Ovih sedam institucija je na ivici kolapsa. Moram reći da organi BiH već decenijama nisu ispunili obaveze koje imaju. Zato vam se obraćam sa stepenica jedne od ovih institucija. Vrata iza mene, vrata Nacionalne i univerzitetske biblioteke nisu bila otvorena za korisnike već nekoliko sedmica. Moramo svi imati posebnu odgovornost. Posebno ja osjećam odgovornost za riznicu bh. kulture", rekao je Schmidt.
Poručio je kako su radnici proteklih mjeseci radili bez ikakvih naknada.
"Ova institucija preživjela je napad 25. augusta 1992. godine kada je granatirana Vijećnica. Moramo zaštiti ovaj simbol tradicije i moramo zaštititi simbol zajedničke budućnosti. U proteklom periodu radili ste bez ikakvih naknada i bez ikakve podrške. Ako bi se ovakva situacija zadržala, ona bi dovela do ugrožavanja djelatnosti akademske zajednice i poremetila bi funkcionisanje 78 drugih biblioteka u BiH. U jednoj slobodnoj zemlji, mogućnost da pišete knjige predstavlja kamen temeljac. Trenutno, u BiH je bilo nemoguće izdavati knjige jer im nije mogao biti dodijeljen ISBN broj za publikacije i knjige", poručio je.
Nakon toga, osvrnuo se na konkretnu naredbu koju je donio.
"Kako bih onemogućio ugrožavanje rada Nacionalne biblioteke, ali spriječio da se situacija desi i u drugih sedam ustanova kulture, donio sam nalog kojim se podržava funkcionisanje NUBBiH i drugih ustanova kulture od značaja za BiH. Naredba se odnosi na ovlasti za obavljanje konkretnih poslova i zadataka NUBBiH i drugih institucija, ako se suoče sa sličnim problemom. Ovo je šansa da se vrati mogućnost izdavanja ne samo ISBN brojeva nego da se osigura funkcionisanje biblioteke", ističe Schmidt.
Osvrnuo se i na problem neplaćenih računa za električnu energiju i telefonske usluge te je rekao kako se ovom naredbom rješava i taj problem.
"Kontaktirali smo Elektroprivredu i rekli su da će pričekati, jer na osnovu ovog naloga bit ćete u mogućnosti platiti račun za električnu energiju. Nalog će omogućiti pravnu osnovu da vam se isplate i plate koje ste već čekali nekoliko mjeseci", zaključio je Schmidt.