Stranka demokratske akcije (SDA) ocijenila je na održanoj sjednici kolegijuma da Milorad Dodik se pokušava predstaviti kao političar koji poziva na dijalog i dogovor nakon što je ostao usamljen u svojim separataističkim politikama.
Tvrde da je licemjerno pozivati se na Ustav i Dejtonski mirovni sporazum, a istovremeno brutalno nasrtati na ustavno uređenje Bosne i Hercegovine, kršiti zakone, negirati institucije, negirati državnost Bosne i Hercegovine, negirati genocid i vrijeđati Bošnjake.
"Upozoravamo režim Milorada Dodika i njegove nalogodavce iz Beograda da su dužni poštivati ustavni poredak Bosne i Hercegovine, Dejtonski mirovni sporazum i sve njegove anekse. Ukoliko nastave destabilizirati situaciju, moraju imati na umu da će biti dovedeno u pitanje postojanje entiteta RS koji egzistira isključivo na osnovu Ustava BiH. SDA neće pristati ni na kakve razgovore o derogiranju postignutih reformi i već ranije donesenih zakona", navedeno je u zaključcima Kolegija SDA.
Zahtjevi HDZ-a o tzv. federalizaciji neprihvatljivi su
Kolegij SDA odbacio je kao potpuno neprihvatljive zahtjeve HDZ-a o dodatnoj etničkoj i teritorijalnoj podjeli Bosne i Hercegovine, takozvanoj federalizaciji, koja podrazumijeva formiranje novih entiteta u Bosni i Hercegovini.
U SDA su mišljenja da politički predstavnici Hrvata u Bosni i Hercegovini, suprotno tvrdnjama o ugroženosti, ostvaruju više prava nego što im je to Ustavom i zakonima garantovano, a da umjesto ustavne i zakonske proporcionalne zastupljenosti, u većini institucija imaju paritet.
"Zabrinjavajuća je izjava ministra vanjskih poslova Republike Hrvatske Gordana Grlića Radmana kojom zagovara segregacijski model „dvije škole pod jednim krovom“ u cijeloj FBiH. Još više zabrinjava šutnja ministra vanjskih poslova BiH Elmedina Konakovića koji je prešutio skandalozni istup. Zagovaranje takvih politika samo dodatno komplikuje odnose Bošnjaka i Hrvata u Bosni i Hercegovini", zaključio je Kolegij SDA.
Usvajanje Zakona o Sudu BiH rezultiraće pravnom anarhijom
Naglašeno je da Zakoni o Sudu BiH koji bi se u ovoj sedmici trebali naći u parlamentarnoj proceduri stvaraju pravnu nesigurnost u Bosni i Hercegovini i produbljuju diskriminaciju.
Uvjereni su da bi usvajanje zakona kojim bi se formiralo Apelaciono odjeljenje Suda BiH kao zasebne institucije, bez istovremenih izmjena Zakona o Tužilaštvu BiH, rezultiralo pravnom anarhijom s obzirom da Tužilaštvo BiH u tom slučaju ne bi bilo nadležno za zastupanje krivičnog postupka pred novoosnovanom institucijom.
"Reduciranje postojećih ovlasti Suda BiH u borbi protiv korupcije, oduzimanje nadležnosti davanja konačnih i pravno obavezujućih stavova u primjeni zakona BiH, kao i davanja praktičnih uputstava za primjenu materijalnog krivičnog prava iz oblasti ratnih zločina, te zakonsko utemeljenje diskriminacije kojoj su izložene žene sa hidžabom, je potpuno neprihvatljivo. SDA je u potpunosti opredijeljena za evropski put i provođenje svih nužnih reformi na tom putu, ali nikada neće pristati da se pod tim izgovorom usvajaju zakoni i odluke koji slabe državne institucije i i ugrožavaju vladavinu prava", saopšteno je iz te stranke.