Njemački parlament, Bundestag, danas je razmatrao produženje EUFOR misije Althea u Bosni i Hercegovini, a poslanici su tokom rasprave iznijeli svoje viđenje situacije u BiH. Vladini funkcioneri i poslanici vladajuće koalicije (CDU/CSU/SPD) kao i članovi stranke "Zelenih" žestoko su kritikovali Dodika, dok su se iz AfD-a i "Ljevice" čule opaske na račun Christiana Schmidta.
Gunther Krichbaum (CDU/CSU), državni sekretar Vlade Njemačke rekao je da država mora nastaviti politiku sankcija prema Miloradu Dodiku, predsjedniku Republike Srpske, "jer želi podijeliti Bosnu i Hercegovinu".
„Situacija je jako fragilna jer tamo postoji neki Milorad Dodik koji sa svojom pratnjom u Republici Srpskoj provodi politiku podjele BiH“, izjavio je Krichbaum, prenose Vijesti.ba.
On je pozvao Bundestag da usvoji produženje mandata, ističući da je prisustvo EUFOR-a ključno za stabilnost Evrope i regiona. Podsjetio je i na ministricu Anu Lurhmann koja je proglašena nepoželjnom osobom u RS.
Ukazao je i na manjkavosti Dejtonskog sporazuma, tvrdeći da su podjele koje je ostavio onemogućile jednaka politička prava za Jevreje i Rome.
Nils Schmid parlamentarni državni sekretar za odbranu, objasnio je da EUFOR Althea ima važnu ulogu u očuvanju mira nakon rata u kojem je poginulo 100.000 ljudi. Prema njegovim riječima, u BiH je trenutno angažovano 35 njemačkih vojnika, koji djeluju u timovima za posmatranje, glavnom štabu u Sarajevu i sanitetskoj jedinici.
„Najveća prijetnja Bosni i Hercegovini je secesionistička politika Milorada Dodika, i zato je prisustvo EUFOR-a neophodno“, poručio je on.
Boris Mijatović iz "Zelenih" izjavio je da je Dodik osuđen na zatvorsku kaznu zbog svoje politike, ali da nije uhapšen jer službe u Banjaluci izbjegavaju izvršenje naloga. „Dodik se nalazi u bijegu“, tvrdi Mijatović.
AfD: Kritike na račun visokog predstavnika
Za razliku od ostalih parlamentarnih stranaka, predstavnica AfD-a Anna Rathert osudila je djelovanje visokog predstavnika Christiana Shcmidta nazivajući ga „neimenovanim i neizabranim strancem“ koji, koji iako nema legitimitet unutar BiH, ima moć da donosi ili ukida zakone i smjenjuje izabrane funkcionere.
Ona je stava da bi "trebalo razmisliti o podjeli BiH u skladu s poštovanjem suverene volje svakog od naroda".
Naglasila je da Dejton nije uspostavio dugoročno održivo stanje mira, te da je država potpuno paralisana, prenijele su Nezavisne novine.
Desiree Bekker iz njemačke "Ljevice" kritikovala je predsjednika Srbije Aleksandra Vučića za podršku Dodiku, dok je Schmidta optužila da je mijenjao Ustav BiH na dan izbora, što je, kako tvrdi, dodatno destabilizovalo zemlju. Takođe je rekla da je Mađarska poslala specijalne snage u Banjaluku u znak podrške Dodiku.
Peter Beyer iz CDU/CSU optužio je Rusiju za destabilizaciju BiH i zapadnog Balkana, a da je EUFOR Althea „glavna prepreka za širenje autoritarnih interesnih zona u regionu“.
Adis Ahmetović iz SPD-a oštro je kritikovao AfD, optuživši ih da neosuđivanjem separatizma „legitimiziraju masovna silovanja“.
Ralph Edelhäußer iz CDU/CSU zaključio je da Njemačka neće pasivno posmatrati političke blokade u BiH:
„Althea neće trajati vječno, ali je trenutno nenadomjestiva. Ona stvara prostor za dijalog i razvoj zapadnog Balkana. Moramo poslati jasan signal da Evropa stoji uz svoje susjede.“