Bosna i Hercegovina nije uvela sankcije Ruskoj Federaciji, niti će ih uvoditi sve dok su u institucijama ljudi koji slijede politiku predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, izjavio je zamjenik predsjedavajuće Vijeća ministara BiH Staša Košarac.
On je naveo da tvrdnje ministra vanjskih poslova BiH Elmedina Konakovića o uvođenju sankcija najbolje demantuje današnji sastanak sa ruskom delegacijom koju je predvodio kopredsjedavajući Komisije za trgovinu i ekonomsku saradnju između BiH i Rusije Anton Šalajev.
Košarac je ocijenio da su izjave o navodnim sankcijama Rusiji nepotrebne, jer Moskva ima "identičan pristup interesima Srba, Bošnjaka i Hrvata u BiH".
On je naveo da Rusija ne vrši "maligni uticaj" u BiH, već da to čine EU i administracija bivšeg američkog predsjednika Joea Bidena, a "jedan od primjera za to je istočna interkonekcija, koja je bila značajan projekat za razvoj entiteta, a koju su stopirali bošnjački političari u Predsjedništvu BiH".
"Sve dok u Predsjedništvu BiH ne bude deblokirana istočna interkonekcija, kao ministar neću predložiti južnu interkonekciju na sjednici Vijeća ministara", rekao je Košarac, koji je i državni ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH.
"Konakovićeva priča o malignom ruskom uticaju i tome da je Bosna i Hercegovina uvela sanckije Moskvi isti su kao onaj bager kojim će, kako je rekao, pomesti kadrove SNSD-a, pa u tome nije uspio", rekao je Košarac i dodao da ne treba prihvatiti narative političara iz FBiH koji Rusiju pokušavaju dovesti u kontekst negativnih trendova.
Izvoz voća i povrća
Košarac je dodao da je Ruska Federacija ponovo odobrila uvoz voća i povrća iz BiH, što je jasan prijateljski signal ove zemlje, kao što je to i činjenica da BiH ima najjeftini gas u Evropi.
"Kad je riječ o izvozu voća i povrća, očekujemo da će biti angažovano devet kompanija sa 92 kooperanta iz Republike Srpske, kao i pet kompanija sa 15 kooperanata iz Federacije BiH", naveo je Košarac.
Košarac je rekao da su pri kraju aktivnosti i na izvozu proizvoda životinjskog porijekla u Rusiju, te da se u naredna dva do tri mjeseca očekuje i to odobrenje.
"U tom kontekstu biće angažovano šest objekata iz BiH i pet objekata iz Ruske Federacije, što govori o prijateljskim odnosima Rusije prema BiH, jednako i prema Republici Srpskoj i prema FBiH", rekao je Košarac.
On je nakon sastanka sa delegacijom Ruske Federacije, koju je predvodio kopredsjedavajući Komisije za trgovinu i ekonomsku saradnju BiH i Rusije Anton Šalajev, te gradonačelnikom Istočnog Sarajeva Ljubišom Ćosićem, naveo i da se ovim sastankom potvrđuju dobri odnosi ruskog i srpskog naroda.
Prema njegovim riječima, na današnjem sastanku razgovarano je i o razvoju ekonomskih i trgovinskih odnosa Republike Srpske i Ruske Federacije.
Košarac je potvrdio da je razgovarano i o članstvu BiH u Svjetskoj trgovinskoj organizaciji, za što još ostaje pitanje pregovaranja sa ruskom stranom, kao i da se na današnjem sastanku vidjela dobra namjera Ruske Federacije da pomogne svima u BiH, kao nastavak njihovih univerzalnih politika prema sva tri naroda i oba entiteta u BiH.
Zaštita stranih investicija
U narednom periodu, najavio je Košarac, radit će se i na usvajanju sporazuma o zaštiti stranih investicija između BiH i Ruske Federacije, koji je stopirala EU, a koji je jedan od preduslova za pojačane investicije Rusije u BiH.
"Najveći strani ulagač u 2023. godini u BiH je bila Ruska Federacija, a toga nema u sarajevskom narativu", naglasio je Košarac.
On je rekao da je značajno nastaviti raditi na formiranju radne grupe za regionalnu saradnju kako bi se intenzivirali odnosi na nivou kompanija u oblastima obrazovanja, zdravstva, kulture i sporta iz Srpske i Rusije.
"I danas smo sa gradonačelnikom Istočnog Sarajeva razgovarali o tome kako ovaj grad, kao strateško mjesto za Republiku Srpsku, pozicionirati i omogućiti dogovore sa gradovima u Ruskoj Federaciji", istakao je Košarac.