Loader
Loader
Pronađite nas

Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine objavila preliminarne rezultate izbora u četiri općine

Stanivuković kritikovao odluku Ustavnog suda BiH

    Hasičević: Odluka o minimalcu neće negativno utjecati na domaću ekonomiju

    Federalni ministar trgovine Amir Hasičević (Izvor: Vlada FBiH)
    Euronews.ba
    Objavljeno

    Federalni ministar trgovine Amir Hasičević smatra kako odluka Vlade FBiH o podizanju minimalne plate na 1.000 KM neće imati negativne utjecaje na domaću ekonomiju.

    ADVERTISEMENT

    "Ova odluka Vlade FBiH je hrabra i pokrenula je procese. Imali smo 25 godina pogrešan princip koji se ogledao u niskim plaćama i visokim doprinosima, a da se pri tome mnogima gledalo kroz prste što se ti doprinosi ne plaćaju. Ta paradigma se sada mijenja. Siguran sam da se nikad više nije pričalo o pravima radnika, o radničkom dostojanstvu", kazao je Hasičević.


    Dodao je kako će sada u fokusu biti borba protiv sive ekonomije što će doprinijeti većim plaćama i manjim doprinosima.


    Rekao je da Vlada FBiH intenzivno radi i na setu fiskalnih zakona koji će doprinijeti smanjenju sive ekonomije.


    Na pitanje strahuje li da bi odluka o povećanju minimalne plate mogla rezultirati većim brojem otkaza u sektoru trgovine u kome je zaposlen veliki broj radnika na minimalcu, Hasičević je odgovorio kako takav scenarij nije izgledan.


    On je podsjetio da Vlada FBiH planira donijeti mjere kojima će pomoći malim i srednjim poduzećima da što bezbolnije prođu kroz ovaj proces, a postoji mogućnost da se velikim tvrtkama koje povećaju plaće iznad 1000 KM, omogući neoporezivi dio u iznosu od 450 KM.


    Komentirajući inflaciju i moguća poskupljenja kao rezultat povećanja cijene rada, Hasičević je uvjeren da velikih poremećaja neće biti.


    "Cijene diktiraju i proizvođači i dobavljači. Podsjećam, mi smo bazirani uglavnom na uvoz, kada dođe do povećanja cijena na svjetskom tržištu automatski rastu cijene i kod nas. Mi u Federalnom ministarstvu trgovine svakodnevno pratimo cijene i kad primijetimo da je došlo do većih promjena odmah prikupimo informacije zašto je došlo do promjena i da li je to opravdano ili ne. Podsjetit ću na posljednji slučaj. Cijena pšenice skočila je na svjetskom tržištu za 15 posto, a naši proizvođači peciva odmah su najavili poskupljenje kruha za 20 posto. Nakon razgovora, vratili su stare cijene", kazao je Hasičević.

    Možda će vam se svidjeti