Saša Magazinović, poslanik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine stavljen je na crnu listu Azerbejdžana i zabranjen mu je ulazak u ovu zemlju. Kaže da su ga o tome obavijestile azerbejdžanske diplomate, kako ne bi kretao na put i izbjegao eventualni diplomatski skandal i neugodnosti.
"Naravno, znao sam koji je razlog. U januaru ove godine u Parlamentarnoj skupštini Vijeća Evrope se glasalo o ukidanju akreditiva (dozvola za učešće u radu) delegaciji Azerbejdžana. Podržao sam tu rezoluciju.
Razlozi za ovaj prijedlog su bili vezani za zabrinutost u pogledu sposobnosti Azerbajdžana da provede slobodne i poštene izbore, upitnu nezavisnost pravosuđa, nepoštivanje ljudskih prava... Tada je konstatovano da vodstvo Azerbajdžana "nije priznalo vrlo ozbiljne humanitarne posljedice i posljedice za ljudska prava" u Nagorno-Karabahu, a podsjetilo se i na osudu vojne operacije iz 2023. godine “koja je dovela do bijega cjelokupnog jermenskog stanovništva Nagorno-Karabaha u Jermeniju i do optužbi za “etničko čišćenje". Još ranije izvjestiocima Vijeća Evrope nije bilo dopušteno sastati se s osobama pritvorenim pod navodno politički motisanim optužbama, niti je Vijeće Evrope bilo pozvano posmatrati predsjedničke izbore u Azerbejdžanu", očitao se Magazinović na tviteru.
Tada su, objašnjava, odlučili da se donese odluka o nepotvrđivanju akreditiva azerbejdžanskoj parlamentarnoj delegaciji koja u ovoj godini ne može učestvovati u radu Parlamentarne skupštine Vijeća Evrope, a da Azerbajdžan i dalje ostaje punopravna članica Vijeća Evrope.
Rezultat glasanja je bio 76 za, 10 protiv i 4 uzdržana. Protiv je bilo 9 poslanika iz Turske i jedna poslanica iz Albanije. Poslanici iz drugih država Vijeća Evrope su bili “za”. I oni su svi vjerovatno na “crnoj listi”, samo im niko nije javio, piše Magazinović.
"Nemam u ovom trenutku dodatne informacije šta sve obuhvata ova “sankcija”, ali nemam nikakav problem sa tim. Nisam ni prvi ni posljednji političar koga Azerbejdžan ovako tretira. Njihova stvar, njihova greška.
Stojim pri svom glasanju i stavu sa sjednice Parlamentarne skupštine Vijeća Evrope iz januara ove godine, vjerujući da osnovne vrijednosti, demokratija i ljudska prava kao važni temelji postojanja Vijeća Evrope mogu i moraju biti odbranjeni i zaštićeni onda kad se ustanove ozbiljni problemi", zaključio je.