U Bosni i Hercegovini, požari koji ljeti uništavaju hektare šuma postaju sve učestaliji, a lokalne zajednice, posebno u Hercegovini, već godinama vode borbu s vatrom. Vatrogasci ulažu ogromne napore, no vlasti u Federaciji BiH ostaju dosljedne u jednoj stvari obećanjima bez stvarne realizacije.
Iako je još 2013. godine najavljena nabavka kanadera i air traktora za gašenje požara, situacija se nije pomaknula.
Vatrogasci su godinama, suočeni s istim izazovima, prisiljeni oslanjati se na "ručno" gašenje, dok vlasti u Federaciji BiH u međuvremenu nude pomoć Sjedinjenim Američkim Državama koje se suočavaju s katastrofalnim požarima u Los Angelesu.
Boračko jezero (zvor: AP Photo/Sulejman Omerbasic)
Premijer Federacije BiH Nermin Nikšić, odlučio je ponuditi pomoć SAD, iako nije precizirao tačno kakvu. No, s obzirim na stanje u Los Angelesu, prva pomisao su kanaderi i oprema za gašenje vatrene stihije.
"Federacija BiH bit će na raspolaganju za svaku vrstu pomoći i podrške“, izjavio je Nikšić, stavivši na prvo mjesto globalnu solidarnost.
Međutim, dok BiH nudi pomoć drugima, njezini vlastiti problemi s požarima ostaju neriješeni.
Štaviše, dok je Federacija BiH bila u mogućnosti obećati pomoć stranim državama, nije bila sposobna riješiti osnovne probleme u vlastitoj zemlji.
Urađen elaborat, komisija raspuštena
Radna grupa za nabavku i najam letjelica, ali i uspostavljanje specijalne jedinice FBiH za gašenje požara, formirana je krajem maja 2022.
Elaborat koji je ta radna grupa pripremila završen je malo prije Općih izbora u BiH koji su održani u oktobru 2022. godine.
Uvid u elaborat dosad nije bio dostupan javnosti, ali je prema pisanju Radio Slobodne Europe, bilo predviđeno da se zračna jedinica zove Agencija za spašavanje Federacije BiH, čije sjedište je trebalo biti u Sarajevu i Mostaru, u okviru njihovih aerodroma.
Navodno je postojala inicijativa, ali da se do 2021. godine o toj temi nije raspravljalo.
Te godine, kao i 2022. godine u budžetu je bio planiran novac, ali nije raspoređen za njihovu nabavku.
Međutim, u martu 2022. godine na sjednici Zastupničkog doba Parlamenta Federacije BiH, amandmanima nove vladajuće koalicije povučen je iz budžeta.
Radi se o 30 miliona maraka.
Tadašnji premijer Fadil Novalić je kazao i da je projektom nabavke letjelica bila previđena kupovina tri aviona – air traktora za gašenje požara, te dva helikoptera koji mogu nositi i do dvije tone vode.
Inače, najviše požara u entitetu Federacija BiH se dešava tokom ljeta na jugu zemlje.
Šire područje grada Mostara i Konjica bili su najpogođeniji požarima prošle godine.
Hrvatski kanaderi (Jablanica 2013., Izvor: ELVIS BARUKCIC / AFP / Profimedia)
Ipak, to nadležne ne sprječava da nudi pomoć drugima.
Ali, pitanje je kako BiH može pružiti pomoć drugima, kada nije sposobna riješiti osnovne probleme u vlastitoj zemlji.
S višemilionskim štetama izazvanih požarima proteklih godina, pitanje je zašto Federacija BiH, unatoč svim obećanjima i planovima, nije bila u stanju osigurati osnovnu infrastrukturu za gašenje požara.
Iako su 2021. i 2022. godine bila predviđena sredstva za nabavku kanadera, ta sredstva su povučena iz budžeta u martu 2023. zbog "kompliciranih procedura“ i političkih nesuglasica.
Ove administrativne zavrzlame i politička prepucavanja dovode do situacije u kojoj vatrogasaci i stanovništvo i dalje moraju upravljati požarima bez odgovarajuće zračne pomoći.
Dok vatrogasci i stanovnici uglavnom sami vode borbe s požarima, susjedna Hrvatska već godinama pomaže BiH slanjem svojih kanadera i letjelica.
Tjentište (Izvor: AP Photo/Armin Durgut)
Postavljenje pitanje prioriteta
Više od desetljeća, svaki požar razotkriva nesposobnost entiteta da pruži osnovnu zaštitu svojim građanima, dok političke nesuglasice i administrativne zavrzlame blokiraju pokušaje rješavanja problema.
Unatoč ogromnim štetama i sve većim opasnostima, rješenja izostaju.
Kako Federacija BiH može ponuditi pomoć Los Angelesu, kada nije u stanju pomoći vlastitim građanima na jugoistoku zemlje?
Kako je moguće da dok u Hercegovini stanovnici svako ljeto čekaju kišu koja bi smanjila štete, vlasti ne mogu riješiti osnovne logističke izazove, dok susjedi već godinama šalju letjelice?
Ovaj paradoksalni pristup ukazuje na to da političke nesuglasice i administrativne prepreke postaju veći problem od samih požara.
Dok se prema stranim partnerima šalju izjave o solidarnosti, vatrogasci u BiH i dalje čekaju osnovnu opremu koja je ključna za spašavanje života i imovine.
Čapljina 2017., (Izvor: AP Photo/Amel Emric)
Svake godine, vladine administrativne prepreke sprječavaju pravovremenu nabavku letjelica, a požari nemilosrdno haraju Hercegovinom.
I dok vlasti gledaju u nebo, susjedi će, vjerovatno, ponovo slati pomoć.
Nažalost, ni ove godine nije izgledno da će doći do promjena, samo ponavljanje istih obećanja koja nikada nisu postala stvarnost.
Da li vlasti Federacije BiH planiraju nabaviti ove godine kanadare ili air traktore, teško je prognozirati, jer još nije usvojen ni budžet za ovu godinu.
A Federacija ostala je i bez privremenog finansiranja.