Loader
Pronađite nas

"Ljudi ne razmišljaju o bolesti, dok im se ne dogodi": U Bosni i Hercegovini donorsku karticu ima 80.000 građana

Superbrke u akciji prevencije raka testisa

    Priča teška kao kamenolom

    Kamenolom iznad Donje Jablanice (Izvor: AA)
    Senada Mujezinović
    Objavljeno

    Mjesec dana od poplava i mjesec i dva dana od propuštene prilike

    ADVERTISEMENT

    Kada su prirodne katastrofe na djelu, kao mediji smo skloni manipulaciji opisnog pridjeva "nezapamćeno". Ovo je koristan i ne bas srećan povod da vidimo šta je u ovih mjesec dana zapamćeno. Kao kratka istorija odgovornosti.


    2.10. u 12 časova Agencija za vodno područje Jadranskog mora izdaje obavijest da se na teritorijama Konjic, Jablanica, Mostar, Čapljina, Grude, Ljubuški, Široki Brijeg očekuje pojava bujičnih tokova i kao preporuku daje nadležnim institucijama da budu u pripravnosti. Na preporuku niko nije reagovao.


    4.10. ujutru čekaju nas vijesti da je, zbog obilnih padavina tokom noći, nekoliko mjesta na području Jablanice, Konjica, Kiseljaka, Kreševa i Fojnice zahvaćeno poplavama i odronima. To je za posljedicu imalo 26 smrtno stradalih osoba od kojih 19 iz Jablanice, 4 iz Konjica dok su tri osobe sa područja Fojnice izgubile život.


    Donja Jablanica (Izvor: AA)


    Istog tog 4. u večernjim satima Federalni ministar unutrašnjih poslova izjavljuje da kriminalistička policija vrši istragu povodom poplava jer "nije prirodno da se to desi od ovih padavina".


    Već 5. na pres-konferenciji premijer Federacije Nermin Nikšić izgovara tu pretešku riječ "kamenolom". “Sigurno u Donjoj Jablanici ne bilo ovih žrtava da nije bilo kamenoloma, da se nije to brdo sručilo na selo i zbrisalo ga sa lica zemlje”. Dodavši, da je 2001. formirana firma koja je upravljala kamenolomom, a da nikad nije izdata nikakva dokumentacija o koncesiji, o odobrenju za eksploataciju.


    Dio javnosti po prvi put to čuje, dok je mještanima Donje Jablanice i određenom dijelu institucija kamenolom "poznat". Poznat 23 godine u kojima kako stvari stoje posluje ilegalno.


    7. oktobra Vlada Hercegovačko-neretvanskog kantona (HNK), na svom sajtu, daje vijest o informacijama iz dokumentacije vezane za preduzeće Sani.d.o.o Jablanica koju resorno Ministarstvo privrede HNK dostavlja, shodno zaduženju premijerke HNK Marije Buhač. Uvid u cjelokupnu dokumentaciju nemamo. Ono što smo saznali, je sljedeće:


    Kantonalni inspektori su u više navrata od 2009. godine obavili inspekcijske nadzore nad kamenolomom, i iste 2009. zabranili izvođenje radova, i objekat je zapečaćen. Da bi dvije godine kasnije izdali prekršajni nalog u iznosu od 5000 KM.


    Donja Jablanica (Izvor: AA)


    Ono što ostaje nejasno je, ako je inspekcija zapečatila objekat, ko je i kada pečat skinuo? Kako je 2009. objekat zapečaćen, a onda 2011. izdat prekršajni nalog. Ako je neko pečat skinuo, a evidentno jeste, inspekcija je bila dužna da obavijesti nadležno Tužilaštvo jer je po srijedi krivično djelo. Ne znamo da li je ikad obavijestila, jer uvid u dokumentaciju nemamo, jer da imamo morao bi postojati dopis Inspekcije upućen Tužilaštvu.


    Dalje, navodi se, da je posljednji inspekcijski nadzor obavljen prije tri godine i tada je navedeno da nije bilo mašina ni radnika, kao ni vidljivih znakova izvođenja radova. Nakon 2021. godine nije zabilježena nijedna prijava za provođenje inspekcijskog nadzora.


    Ono što je isto nejasno jeste informacija da u zadnje tri godine nije bilo nadzora jer nije bilo prijava, s obzirom na to da Inspekcija nije dužna da radi samo po prijavi već da postoje i redovni nadzori.


    Firma je bila poznata Inspekciji, možda Tužilaštvu a i samoj Općini. Prema bazi dodijeljenih tendera na portalu Akta.ba, Općina Jablanica je 2015. i 2016. godine koristila usluge angažovanja mehanizacije SANI d.o.o. Jablanica za potrebe Civilne zaštite.


    Već 7. oktobra Tužilaštvo HNK saopštava da je zbog tragedije koja se dogodila, u Jablanici i Konjicu, formiran predmet "s posebnim naglaskom na eventualnu odgovornost i ulogu ljudskog faktora, naročito u odnosu na poslovanje i aktivnosti kamenoloma".


    Ono što ne znamo je da li i zašto nije vlasnik kamenoloma Dženan Honđo u bilo kom svojstvu priveden na saslušanje.


    Donja Jablanica (Izvor: AA)


    Da li čovjek kojem nije zabranjeno da posluje 23 godine može imati bilo kakvu krivicu ili bi proglašenjem njegove krivice morale biti proglašene krivim i "institucije" koje su to isto poslovanje dozvolile.


    Ono što je zajedničko prirodi i ilegalnim radnjama jeste da su u svoj svojoj pojavnosti apsolutno ravnodušne. A ostalo je istorija. Istorija odgovornosti koja nikoga ni na šta ne obavezuje.


    Da je 2.10. u 12:01 bilo znanja i stručnosti sve ono što smo u prethodnim danima i demonstrirali zašto nemamo, do ishoda kakav je bio ne bi došlo.


    Po principu Čehovljeve da pojava pištolja u prvom činu mora dovesti do toga da pištolj u trećem činu i opali, da li smo mogli očekivati da tona kamenja koja nam stoji nad glavama na glave mora i da se sruči.

    Možda će vam se svidjeti

    Međunarodne finansijske institucije spremne pomoći u obnovi nakon poplava i klizišta

    FUZIP :U procesu digitalne transformacije javne uprave

    U Jablanici počela kiša, stiglo upozorenje za oblast, stanovnici strahuju