Udruženje auto-škola i instruktora Tuzlanskog kantona jutros je organizovalo mirnu protestnu vožnju ulicama Tuzle. Protestna vožnja započela je u 7:00 sati, a završena je u 10:00 sati.
Veliki broj vozila auto-škola okupio se u ranim jutarnjim satima, nakon čega je kolona krenula gradskim ulicama. Već od početka protesta na pojedinim saobraćajnicama zabilježene su veće gužve i usporeno odvijanje saobraćaja, posebno na frekventnim dionicama kroz grad.
Povod za protest je način uvođenja aplikativnog softvera u proces osposobljavanja kandidata za vozače.
Predstavnici autoškola smatraju novi softver da svojim sadržajem i načinom implementacije odstupa od Zakona o osnovama sigurnosti saobraćaja na putevima u Bosni i Hercegovini i pratećih pravilnika koji predstavljaju jedinstven pravni okvir za rad auto-škola i organizacija Crvenog križa na području cijele Bosne i Hercegovine.
"Auto-škole nisu protiv digitalizacije, već traže zakonit, transparentan i stručno utemeljen proces koji neće ugroziti rad auto-škola, prava kandidata i kvalitet obuke budućih vozača. Pozivamo nadležne institucije da hitno preispitaju primjenu predmetnog softvera i otvore dijalog sa predstavnicima struke. Protestna vožnja biće održana mirno, dostojanstveno i uz puno poštivanje svih saobraćajnih propisa", poručili su.
Pozvali su nadležne institucije da hitno preispitaju primjenu predmetnog softvera i otvore dijalog sa predstavnicima struke.
Ranije su naglasili da će protestna vožnja biti održana mirno, dostojanstveno i uz puno poštivanje svih saobraćajnih propisa.