Loader
Loader
Pronađite nas

"Ljudi ne razmišljaju o bolesti, dok im se ne dogodi": U Bosni i Hercegovini donorsku karticu ima 80.000 građana

Učenici polomljene obje ruke tokom nastave, direktor škole tvrdi da je uzrok Tik Tok izazov

    Ministarstvo privrede TK odbacilo zahtjev za eksploataciju kamena u Špionici

    Kamenolom Špionica (Izvor: Aarhus centar)
    Euronews.ba
    Objavljeno

    Ministarstvo privrede Tuzlanskog kantona (TK) odbilo je zahtjev privrednog društva "Intertrans - Komerc Musić" d.o.o. Srebrenik za izdavanje dozvole za eksploataciju kamena krečnjaka na lokalitetu Špionica Gornja.

    ADVERTISEMENT


    Razlog za odbacivanje zahtjeva bila je nepotpuna važeća okolinska dozvola, što je zakonski obavezno prema Zakonu o rudarstvu Tuzlanskog kantona.


    "Intertrans - Komerc Musić" d.o.o. nije dostavio traženu dokumentaciju, unatoč zahtjevu Ministarstva za njenom dopunom od 23. oktobra 2023. godine, navode iz Aarhus centra u BiH.


    Osim toga, Federalno ministarstvo okoliša i turizma prethodno je obustavilo postupak procjene utjecaja na okoliš, dok je Agencija za vodno područje rijeke Save poništila izdanu vodnu saglasnost za projekt.


    Lokalna zajednica Špionica Gornja, uz podršku Aarhus centra u BiH, već duže vrijeme upozorava na nepravilnosti i rizike povezane s eksploatacijom, naročito zbog potencijalnog utjecaja na okoliš i vodne resurse od ključne važnosti za širu zajednicu.


    Iako su mještani izrazili zabrinutost zbog sigurnosti izvora pitke vode, najvažniji trenutak u ovom procesu bio je 25. jula 2024. godine, kada je Federalno ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva poništilo vodnu saglasnost, što je predstavljalo značajnu pobjedu za lokalnu zajednicu i ekološke aktiviste.


    Mještani i aktivisti nastavljaju s praćenjem situacije, ističući važnost pravne borbe i zaštite prirodnih resursa.


    Omer Majstorović, predstavnik neformalne grupe "Stop kamenolomu u Špionici", poručio je da je odluka Ministarstva važan korak u zaštiti okoliša, dodajući da će nastaviti pratiti situaciju i boriti se protiv negativnih projekata.


    "Ovaj Zaključak je vjerovatno ključna i najvažnija pobjeda za nas stanovnike Špionice. Ovo je dokaz da borba nije bila uzaludna i da se svi moramo uključiti u zaštitu naše životne sredine, i građani i institucije. Ne smijemo se maćehinski odnositi prema našim prirodnim bogatstvima jer ona nisu neograničena. Nadamo se da će i investitor shvatiti da je projekat kamenoloma pogrešan i da će napokon odustati. Mi ćemo i dalje pratiti situaciju i učinit ćemo sve da našu životnu sredinu zaštitimo od svih negativnih projekata. Naše pobjede vraćaju vjeru u institucije i u državu,“ poručiio je Majstorović.


    Aarhus centar u BiH poziva sve relevantne institucije i privredna društva da dosljedno primjenjuju zakonske procedure i uključuju javnost te stručnu procjenu u razvoj projekata. Također, apelira na građane i organizacije civilnog društva da i dalje aktivno sudjeluju u zaštiti okoliša.


    "Zaštita prirodnih resursa mora ostati prioritet, a odgovorne institucije trebaju osigurati poštivanje svih zakonskih uvjeta prije donošenja odluka o eksploataciji", izjavila je Nina Kreševljaković, pravna savjetnica Aarhus centra u BiH.

    Možda će vam se svidjeti

    Tužilaštvo HNK: Izvršeno 3D skeniranje pokrenute zemljane mase u Donjoj Jablanici, slijede dalja vještačenja

    Јoš nema odgovora nadležnih: Ko je odgovoran za klizište u Donjoj Jablanici?