U 2024. godini u Federaciji Bosne i Hercegovine zabilježeno je 26 novih slučajeva HIV infekcije, uključujući osam osoba oboljelih od AIDS-a. Hercegovačko-neretvanska županija zauzela je drugo mjesto po broju novodijagnosticiranih.
"Ovo je alarmantno, stoga je od ključne važnosti testirati se i pravovremeno dijagnosticirati bolest. Od 1994. godine, u FBiH je dijagnosticirano više od 360 osoba.
Danas imamo učinkovitu terapiju koja je dostupna, a naši pacijenti mogu računati na odgovarajuću medicinsku skrb.
Zaraza se najbrže širi u uvjetima kada postoje tabui, nedostatak informacija ili kada ih pružaju nepouzdani izvori", naglasio je Siniša Skočibušić, direktor Zavoda za javno zdravstvo FBiH.
Skočibušić je također istaknuo da je HNK drugi kanton po broju novootkrivenih slučajeva te da u tom kantonui oko 20 osoba redovito prima tretman.
"HIV je pandemijska bolest koja ozbiljno opterećuje globalni zdravstveni sustav, uključujući naš" dodao je Skočibušić, podsjećajući na Svjetski dan borbe protiv AIDS-a, koji je obilježen akcijom besplatnog testiranja i savjetovanja u Mepas Mallu, u saradnji sa SKB Mostar.
Tokom godine u FBiH zabilježeno je 26 novih pacijenata, a jedan je nažalost preminuo zbog komplikacija. Skočibušić je naglasio važnost javne svijesti i dostupnosti besplatnog testiranja.
Vlatka Martinović, direktorica Zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH, izvijestila je da je broj oboljelih u porastu te da trenutno 194 pacijenta prima liječenje.
"Broj oboljelih raste iz godine u godinu, a trošak liječenja i testiranja iznosi oko 2 milijuna KM godišnje. Zajednička prevencija i pružanje podrške oboljelima ključni su za suzbijanje HIV-a, jer se bolest može spriječiti" istaknula je Martinović.
Doktorica Svjetlana Grgić iz Sveučilišne kliničke bolnice Mostar istaknula je važnost pravovremene dijagnoze te istaknula kako HIV pozitivne osobe danas zahvaljujući modernom liječenju mogu živjeti duže.
"Od iduće godine, SKB Mostar omogućit će anonimno testiranje na HIV, kao i testiranje na druge spolno prenosive bolesti", dodala je Grgić.
Milenko Bevanda, ministar zdravstva HNK-a, izjavio je kako HIV u toj županiji nije pandemičan, jer je broj oboljelih relativno nizak, a svi pacijenti su u fazi koja nije zarazna.
"Otvorena diskusija je ključna za uklanjanje stigme koja okružuje ovu bolest" zaključio je Bevanda.
HIV ostaje globalni javnozdravstveni problem koji je dosad odnio više od 42,3 miliona života. Virus se prenosi putem nezaštićenih spolnih odnosa, dijeljenjem igala ili šprica, a HIV se prenosi izravnim kontaktom zaraženih tjelesnih tekućina s oštećenim tkivom ili sluznicom.
Razni faktori, poput količine virusa i drugih spolno prenosivih bolesti, mogu povećati rizik od prijenosa.