Loader
Loader
Pronađite nas

"Ljudi ne razmišljaju o bolesti, dok im se ne dogodi": U Bosni i Hercegovini donorsku karticu ima 80.000 građana

Najava dobre sezone: Mostar ovog vikenda preplavljen turistima, krcati restorani i puni hoteli

    Katolici i pravoslavci na zapadnom Balkanu proslavljaju svoj najveći praznik

    Katolici i pravoslavci na zapadnom Balkanu proslavljaju svoj najveći praznik (Izvor: AA)
    Euronews.ba
    Objavljeno

    Kršćani širom svijeta i regije zapadnog Balkana, uključujući i katoličke i pravoslavne crkve, danas obilježavaju Uskrs, odnosno Vaskrs, najveći kršćanski praznik kojim se slavi središnji događaj kršćanstva, Kristovo uskrsnuće od mrtvih, javlja Anadolu.

    ADVERTISEMENT

    Iako pravoslavci i katolici ovaj praznik obično obilježavaju na različite datume, ove godine datumi su se poklopili.


    Suprotno učestalom mišljenju, datumi Uskrsa u pravoslavnom i katoličkom kalendaru ne razlikuju se zbog toga što se pravoslavna crkva drži julijanskog, a katolička gregorijanskog kalendara već zbog načina izračunavanja datuma.


    Ovaj praznik utjelovljuje tri osnovna postulata na kojima počiva cjelokupno kršćanstvo - vjeru, nadu i ljubav i predstavlja Hristovu pobjedu smrti.


    Spomen Kristova uskrsnuća slavi se svečanim misama, koje su u većim gradovima regije, uključujući Sarajevo, Beograd, Podgoricu i Zagreb predvodili svećenici najvišeg reda.


    Vaskršnju liturgiju u Sabornoj crkvi u Sarajevu u prisustvu pravoslavnih vjernika predvodio je mitropolit dabrobosanski Hrizostom.


    Prilikom liturgijskog vaskršnjeg obreda u crkvi vjernicima se dijele obojena jaja, koja su ujedno i njihova prva hrana nakon posta.


    U katedrali Srca Isusova u Sarajevu održana je uskršnja liturgija kojoj su prisustvovale brojne Sarajlije, a u molitvi ih je predvodio nadbiskup metropolit vrhbosanski Tomo Vukšić.


    Uskršnja liturgija održana je u Hramu svetog Save u Beogradu.


    Mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije služio je danas Vaskršnju liturgiju u Sabornom hramu Hristovog vaskrsenja u Podgorici.


    Nakon što su hljeb i vino osveštani, uslijedio je obred razmjene mira prilikom čega vjernici jedni drugima pružaju ruke kako bi se mogli pričestiti.


    Nakon vjerskog obreda, vjernici se okupljaju u kućama, uglavnom u porodičnom okruženju, uz trpezu s tradicionalnim jelima, a farbana jaja predstavljaju neizostavni dio slavlja.

    Možda će vam se svidjeti