Hrišćani koji vrijeme računaju po julijanskom i gregorijanskom kalendaru danas obilježavaju Uskrs odnosno Vaskrs. U srcima vjernika to je praznik ljubavi, mira, ali i njegovanja tradicije i običaja.
Za baku Miru iz Banjaluke, Vaskrs znači punu kuću. Dan je to kada se bez izgovora okupi cijela porodica, zbog čega joj je ovaj praznik jedan od najdražih dana u godini.
"Tradiciju pratimo, radujemo se, obavezno zbog djece, prvo moje dok su bili mali, a sada zbog unučadi," priča nam Mira Galić ispred Hrama Hrista Spasitelja u Banjaluci.
Nešto skomnije, ali samo brojčano, Vaskrs protiče kod Banjalučanke Tatjane. No, to je ne sprječava da sa svojim suprugom, njeguje tradiciju i običaje, pa je tucanje jajima neizostavno.
Ko češće pobijedi? "Zna se", kaže nam Tatjana, sugerišući da pobjeđuje onaj ko je glavni u kući, a to je domaćica.
Za najveći hrišćanski praznik pripremili su se i katoličkih vjernici u BiH.
U Sarajevu nam kažu da se prazniku najviše raduju djeca, a ne nedostaje ni takmičarskog duha.
"Mi smo već kupili prije par dana boju, kupili smo zelenu i crvenu, zelenu za komšije, jer je neko pravilo da se to dijeli, ipak je to praznik dijeljenja", kaže nam Sarajaka u prazničnom raspoloženju ispred Katedrale Srca Isusova u Sarajevu.
Djeca ne kriju da im se sviđa sve u vezi praznika, posebno im je zanimljivo farbanje i kucanje jajima.
U mnogim gradovima i selima u BiH komšije različitih vjeroispovjesti danas dijele radost, čestitke, pa i običaje - od šarenih jaja, do bogatih tradicionalnih trpeza.
Svako na svoj način obilježava praznik, ali svi čestitaju jedni drugima.
Ove godine pravoslavni i katolički vjernici isti dan obilježavaju Vaskrs, odnosno Uskrs. Simbolična podudarnost, kada se na najbolji način, kako kažu vjernici, šalje poruka zajedništva, različitosti ali i suživota u BiH.
Predstojeće praznike čestitali su i vjerski velikodostojnici.
"Liturgijski način života jedini je suštinski odgovor na ove probleme. Zato snažno pozivamo sve aktere društvenog života da radi dobra i napretka naroda grade mir," rekao je patrijarh srpski Porfirije u Vaskršnjoj poslanici.
Tradicionalno, uoči Uskrsa, medijima i javnosti se nakon prijema obratio banjalučki biskup Željko Majić.
"S obzirom na aktuelnu političku situaciju u BiH , izrazili smo nadu da će kroz iskren dijalog, uvažavajući prava svakoga naroda i svakoga pojedinca biti prevladana sadašnja kriza i sačuvan mir koji nema moralno prihvatljivu alternativu," naglasio je Majić.
U BiH, gdje se prepliću različite vjere, kulture i tradicije, zajedničko slavljenje Vaskrsa i Uskrsa ove godine, poruka je vjernika, snažnije odjekuje.