Preduzeće DHD Zenica koje je u vlasništvu supruge federalnog zastupnika Arnela Isaka nastavilo je dobijati poslove na tenderima javnih organa iako je to izričito zabranjeno još uvijek važećim Zakonom o sukobu interesa u organima vlasti FBiH.
Zbog toga je Transparency International u BiH tražio reakciju Etičke komisije Parlamenta FBiH jer Etički kodeks nalaže zastupnicima da odstupe sa funkcije u slučaju da nastupi sukob interesa ili nespojivost funkcija po važećem Zakonu. Ova komisija ima mogućnost da izrekne određene sankcije, a poznato je da nadležno tijelo koje utvrđuje sukob interesa u FBiH ne postoji od 2013. godine.
Posljednji u nizu tendera koje je dobila ova porodična firma vrijedan je oko 55.000 KM i prema pisanju portala Fokus odnosi se na sukcesivnu nabavku goriva za Ministarstvo unutrašnjih poslova Zeničko-dobojskog kantona.
Pored toga ova firma prošle godine sklopila je i okvirni sporazum za nabavku goriva, ulja i maziva sa Institutom za zdravlje i sigurnost hrane Zenica vrijedan oko 93 hiljade KM (Bez PDV-a). Tu je i tender od JP “Grijanje” Zenica od skoro 26 hiljada KM, kao i posao za JP za upravljanje sportskim objektima Zenica vrijedan skoro 11 hiljada KM.
Preduzeće u 2023. godini nije imalo prihoda a prošle godine je u izvještaju prikazalo promet od 2,5 miliona KM i dobit od preko 84.000 KM.
TI BIH je i ranije upozorava na sukob interesa jer su firme u vlasništvu porodice Rame i Arnela Isaka od njihovog ulaska u vlast dobile značajne poslove od institucija vlasti u FBiH.
Firma Condor d.o.o. Zenica, koja je ranije bila u vlasništvu supruge ministra unutrašnjih poslova FBiH Rame Isaka, ranije je bila dio konzorcijuma koji je dobio tender Elektroprivrede BiH vrijedan skoro 14 miliona KM.
Nakon pritiska javnosti i međunarodne zajednice došlo je do promjene vlasničke strukture, tako da je firma od novembra prošle godine u vlasništvu Arnese Memić.
Slučaj porodice Isak eklatantan je primjer otvorenog kršenja Zakona i zloupotrebe pravnog vakuuma koji je nastao 2013. godine kada je nadležnost za utvrđivanje sukoba interesa oduzeto CIK-u. Od tada u ovom entitetu već 12 godina ne postoji nadležno tijelo koje utvrđuje sukob interesa, a vlasti su brojnim opstrukcijama izbjegavale usvajanje novog zakona.
Aktuelna Vlada FBiH je u maju 2023. povukla iz parlamentarne procedure “na doradu” važne aktikorupcijske zakone, a među njima i Prijedlog zakona o sprečavanju sukoba interesa. TI BiH je tada upozorio da će biti izgubljeno dragocjeno vrijeme jer je povučeni prijedlog već prošao određene procedure i usaglašavanja.
Novi zakon vlast nikada nije vratila ponovo u proceduru, uprkos deklarativnoj posvećenosti borbi protiv korupcije i ispunjavanju prioriteta na evropskom putu, gdje se izričito traži unapređenje zakona koji regulišu ovu oblast na svim nivoima. Zbog toga imamo otvorene primjere kršenja zakona o sukobu interesa, gdje porodične firme javnih funkcionera nesmetano dobijaju unosne poslove.