Jednake porodiljske naknade svim porodiljama u različitim kantonima Federacije Bosne i Hercegovine, traži grupa mladih političarki i nevladinih organizacija. Žele da se spriječi diskriminacija i nejednakost koji su trenutno evidentni. Sve rade u okviru kampanje "Za svako novo srce".
Treći sastanak deset kantonalnih zastupnica, organizovan je uz podršku Westminster fondacije za demokraciju (WFD) i Vlade Ujedinjenog Kraljevstva, a okupio je političarke koje dijalogom i zajedničkim radom pronalaze rješenja za nejednake porodiljske naknade.
Prava porodilja, porodiljne i druge naknade značajno se razlikuju u kantonima Federacije BiH te je, prepoznavajući dimenzije ovog problema Westminster fondacija za demokraciju (WFD), uz podršku Vlade Ujedinjenog Kraljevstva, pokrenula kampanju "Za svako novo srce" s ciljem izjednačavanja i harmonizacije pravnih propisa.
Razlika u porodiljnim naknadama ovisi o tome je li porodilja radila u javnom ili privatnom sektoru. Pored različitih iznosa naknada koje su definisane kantonalnim propisima, dodatni problem predstavlja razlika u porodiljskim naknadama zavisno od toga je li porodilja bila profesionalno angažovana u javnom ili privatnom sektoru, zahvaljujući lokalnim odlukama te neusklađenosti naknada s rastućim troškovima života.
Cilj kampanje "Za svako novo srce" je postizanje dugoročnog rješenje koje će smanjiti jaz među kantonima i osigurati stabilnu podršku i za zaposlene i nezaposlene porodilje.
"Nastavljamo predano raditi na rješenjima koja će svakoj majci i ocu omogućiti sigurnu podršku tokom porodiljskog odsustva", naglašeno je na sastanku.
Neujednačene naknade koje kasne u kantonima
Podsjećamo, u Posavskom kantonu zaposlene porodilje mogu primati 100 % svoje plaće, dok 300 KM dobivaju nezaposlene. U Unsko-sanskom kantonu naknada iznosi 50 % prosječne plate za zaposlene porodilje i 500 KM naknade za nezaposlene. U Tuzlanskom kantonu 1000 KM primaju i zaposlene i nezaposlene porodilje.
Zeničko-dobojski kanton isplaćuje zaposlenim porodiljama 1000 KM ili 80 % od prosječne plate, ako u kantonalnom budžetu nema dovoljno sredstava.
Naknadu od 1000 KM u ovom kantonu primaju nezaposlene porodilje. U Bosansko-podrinjskom kantonu 80 % prosječne plate se izdvaja za porodiljsku naknadu zaposlenim porodiljama, dok je naknada za nezaposlene 1000 KM. Srednjobosanski kanton zaposlenim porodiljama uplaćuje 50 % od prosječne plate, a nezaposlene primaju 55 % minimalne plate u FBiH. U Zapadnohercegovačkom kantonu zaposlena porodilja u prvih šest mjeseci u iznosu od 80 % od njene ostvarene plate. Za preostalih šest mjeseci naknada je fiksnog iznosa koji se definiše odlukom kantonalne Vlade.
U Kantonu Sarajevo jednaka je naknada za zaposlene i nezaposlene porodilje i u visini je prosječne plate u FBiH iz prethodne godine, piše Bljesak detaljnije.
Problemi na relaciji RS-FBIH zbog kojih ispaštaju porodilje
Zbog različitosti, neophodno je uspostaviti pravedniji sustav u kojem će sve porodilje u FBiH imati jednak minimum zagarantovanih prava.
Problem je i što su porodilje iz Republike Srpske koje rade za firme iz Federacije Bosne i Hercegovine, kao i obratno, zapravo rupa u zakonu, koja ne može da ostvaruje uopšte svoja prava. Iako se radi o malom broju žena, nadležni do sada nisu pokazali interesovanje da sinhronizacijom međuentietskih propisa riješe probleme majki.