Graničnoj policiji BiH trenutno nedostaje 761 policijski službenik, 11 državnih službenika I 10 zaposlenika, objavila je danas ova institucija.
Zaključno s 31. januarom 2025. godine, Granična policija BiH ima 1.864 zaposlenih ili 70,4 % od sistematizovanih radnih mjesta, od čega je 1.665 policijskih službenika, 46 državnih službenika i 153 zaposlenika.
Iz Granične policije navode da kontinuirano provode konkurse za prijem novih kadeta, redovno unapređuju policijske službenike na upražnjena radna mjesta te zapošljavaju državne službenike i zaposlenike.
“Samo u posljednje dvije godine u cilju prevazilaženja ovog problema raspisana su ukupno 23 interna i javna konkursa, a unaprijeđeno je u viši čin 69 policijskih službenika. Osim toga, u radni odnos je primljeno pet državnih službenika i 27 zaposlenika. Takođe, kontinuirano se službenici GPBiH edukuju za unapređenje kadrovskih kapaciteta kako bi na što bolji način odgovorili savremenim trendovima i načinima upravljanja ljudskim resursima”, saopšteno je iz Granične policije BiH.
Nakon tri godine zastoja u raspisivanju oglasa za prijem kadeta, sada se kontinuirano pokreću procedure za zapošljavanje policijskih službenika u početne činove, odnosno zapošljavaju se novi policijski službenici, kadeti.
“U 2024. godini u radni odnos primljeno je 120 kadeta. Trenutno su na školovanju 142 kadeta (osnovna obuka) u Agenciji za školovanje i stručno usavršavanje kadrova. U septembru 2024. godine objavljen je Javni oglas za prijem 150 kadeta i u toku je procedura selekcije odnosno testiranja. Takođe, odobren je i prijem 14. klase kadeta, ukupno 150 kadeta”, pojašnjavaju iz Granične policije.
Prema važećem Pravilniku o unutarnjoj organizaciji, koji je poslednji put izmjenjen još 2014. godine, predviđeno je 2.426 policijskih službenika.
U saopštenju se navodi da Granična policija BiH, iako se susreće sa mnogobrojnim poteškoćama, kontinuirano preduzima mjere kako bi se borila protiv nezakonitih migracija, uključujući pojačan nadzor granice BiH.
Policija provodi operativne akcije za sprečavanje prekograničnog kriminala kao što su krijumčarenje migranata, ljudi, droge, oružja, kao i borbu protiv terorizma i falsifikacije dokumenata.
"Ove mjere doprinose sigurnosti granice BiH i opštoj bezbjednosti u BiH i regionu", navodi se u saopštenju.