Džemal Bijedić bio je istaknuti političar iz Bosne i Hercegovine i bivše Jugoslavije, poznat po svom značajnom doprinosu razvoju Bosne i Hercegovine unutar federativne Jugoslavije i zalaganju za afirmaciju bosanskohercegovačkih Muslimana kao konstitutivnog naroda.
Njegova politička karijera tragično je prekinuta 1977. godine, kada je poginuo u avionskoj nesreći, zajedno sa suprugom i članovima posade.
Politička aktivnost počinje u mladosti, pridružuje se komunistima sa dvadeset godina, piše Index.hr.
Bijedić je rođen 12. aprila 1917. godine u Mostaru, tada dijelu Austro-Ugarske Monarhije.
Poticao je iz ugledne bošnjačke trgovačke porodice Bajramaga Bijedić, koja se preselila u Mostar iz Gacka 1915. godine.
Njegov otac, Adem, preminuo je od španske gripe kada je Džemal imao samo godinu dana, a odgajali su ga majka Zarifa i ujak Bećir.
Osnovno i srednjoškolsko obrazovanje završio je u Mostaru, a potom studirao pravo na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Beogradu. Tokom studija, 1939. godine, pridružio se Komunističkoj partiji Jugoslavije, zbog čega je više puta bio uhićen.
Drugi svjetski rat
Tokom Drugog svjetskog rata, prema nekim izvorima, Bijedić je kratko služio u redovima Hrvatske domovinske vojske pod komunističkom direktivom, koristeći pseudonim Ante Jukić.
Kasnije se 1943. godine pridružio partizanskom pokretu.
Ovo razdoblje njegova života često je predmet različitih tumačenja, ali Bijedićeva poslijeratna posvećenost komunističkim idealima i izgradnji Jugoslavije ostaje neupitna.
Nakon rata
Nakon rata, Bijedić je obnašao brojne političke funkcije, uključujući zamjenika ministra unutarnjih poslova u vladi Bosne i Hercegovine.
Od 1967. do 1971. godine bio je predsjednik Narodne skupštine Socijalističke Republike Bosne i Hercegovine, a od 1971. do svoje smrti, obnašao je funkciju predsjednika Saveznog izvršnog vijeća SFR Jugoslavije.
Bijedić je bio ključna figura u jačanju bosanskohercegovačke ekonomije.
Pod njegovim vodstvom razvijena je teška industrija, poput aluminijskog kombinata u Hercegovini, te modernizirana željeznička pruga Sarajevo–Ploče.
Aktivno je radio na promoviranju suživota različitih naroda unutar Jugoslavije.
Nesreća kod Kreševa
Bijedić i njegova supruga Razija poginuli su 18. januara 1977. godine kada se njihov zrakoplov Learjet 25 srušio na planinu Inač kod Kreševa.
Avion je bio na putu iz Beograda prema Sarajevu, a nesreću su uzrokovali nepovoljni vremenski uvjeti.
Osim bračnog para Bijedić, poginulo je i nekoliko članova posade, kao i njihovi najbliži suradnici.
Neke teorije zavjere sugeriraju mogućnost sabotaže, s obzirom na to da se Bijedić smatrao potencijalnim nasljednikom Josipa Broza Tita.
U Bijedićevu čast, Sveučilište u Mostaru preimenovano je u Sveučilište Džemal Bijedić.
Njegova rodna kuća pretvorena je u muzej, a brojni spomenici i izložbe odaju počast njegovom doprinosu. Izložba o njegovu životu i radu održana je 2016. godine u Mostaru.
Starija generacija pamti ga kao "odanog Jugoslavena" i jednog od najvažnijih političara Bosne i Hercegovine toga vremena.