Predstavnici Memorijalnog centra Potočari doživjeli su neugodnost prilikom službenog putovanja koje je uključivalo i snimanje lokacije nekadašnjeg Doma kulture u Pilici, nedaleko od Zvornika.
Naime, predstavnici centra, zajedno s firmom koja je uključena i cijeli projekat postavljanja izložbe u Memorijalnom centru u Potočarima, zaputili su se u Dom kulture nedaleko od Zvornika, tačnije u Pilicu, gdje su trebali izvršiti premjere unutrašnjeg prostora, a sve u svrhu pripremanja izložbe.
Tim povodom, kao što je i pravilo, obaviještene su i policijske agencije u BiH, uključujući Direkciju za koordinaciju policijskih tijela, a i MUP RS koji je bio upoznat sa snimanjem.
Nakon dolaska na lokaciju kod Doma kulture ih je dočekala policija, a nakon što su ušli u objekat, obaviješteni su od komandira Policijske stanice Kozluk kako se objekat nalazi u vlasništvu Grada Zvornika te da nemaju dozvolu za snimanje te da zbog toga moraju napustiti objekat.
Prilikom izlaska, predstavnici Centra i firme zadužene za snimanje legitimisani su, nakon čega su se uputili nazad prema Potočarima.
Dom kulture Pilica tokom rata u BiH predstavljao je lokaciju na kojoj je ubijeno više od 500 Bošnjaka 16. jula 1995. godine
Apelaciono vijeće Suda BiH presudom iz 2013. godine osudilo je Duška Jevića na 32 i Mendeljeva Đurića na 28 godina zatvora.
Prema presudi, obojica su bili pripadnici Specijalne brigade policije MUP RS.
Presuda navodi da su od 10. do 19. jula 1995. godine učestvovali u genocidu počinjenom u Srebrenici.
Prema presudi, obojica su svjesno pomagali članovima udruženog zločinačkog poduhvata, među kojima su visoki vojni i policijski zvaničnici te civilno vodstvo RS.
Goran Marković i Neđo Ikonić oslobođeni su optužbi.
Mjesto masovnih ubistava
Memorijalni centar Potočari reagirao je na odluku MUP RS da se njihovim zaposlenicima zabrani snimanje Doma kulture u Pilici, kod Zvornika.
Izrazili su, kako se navodi u saopćenju, zabrinutost zbog odluke MUP RS da zabrani planirano snimanje unutrašnjosti Doma kulture u Pilici.
"Ova lokacija nosi duboku historijsku i simboličku težinu kao jedno od mjesta gdje su počinjeni zločini nad Bošnjacima tokom rata u Bosni i Hercegovini od 1992. do 1995. godine. Dom kulture u Pilici bio je mjesto zatočenja i masovnog ubistva 500 Bošnjaka u julu 1995. godine, što ga čini ključnim simbolom genocida počinjenog nad Bošnjacima u Podrinju", kažu iz Memorijalnog centra.
Svoj komentar je dao i direktor Memorijalnog centra Emir Suljagić.
"Domovi kulture, škole i drugi javni objekti u Bosni i Hercegovini, koji su nekada služili kao prostori obrazovanja i društvenog života, tokom rata su pretvoreni u mjesta zločina. Dom kulture u Pilici svjedoči o sistematskom nasilju, uključujući zatočenja, mučenja i masovna pogubljenja", rekao je on.
Tokom planiranog posjeta, stručni tim Memorijalnog centra, zajedno sa vanjskim saradnicima zaduženima za pripremu jedne od izložbenih postavki institucije, bio je onemogućen u sprovođenju aktivnosti snimanja.
Iako su nadležne institucije bile obaviještene o planovima, došlo je do iznenadne promjene odluke.
Policijski službenici su, u skladu s novim uputstvima, naložili prekid svih aktivnosti i napuštanje lokacije.
"Upozoravamo institucije da su obavezne da omoguće nesmetan rad na ovakvim lokacijama od ključnog značaja za dokumentovanje i istraživanje genocida", zaključuje Suljagić.