Migranti u kampu u sjevernom Meksiku podigli su dimne signale u znak protesta nakon što je u ranim jutarnjim satima u subotu, tokom racije vladinih snaga, započelo čišćenje lokacije.
Grupa migranata, koja je pokušavala izbjeći hapšenje, zapalila je dušeke i ćebad u kampu u Chihuahua, gradu smještenom blizu američke granice.
Ova akcija uslijedila je neposredno prije inauguracije novoizabranog američkog predsjednika Donalda Trumpa, koji je u više navrata optuživao Meksiko da ne čini dovoljno kako bi suzbio migraciju prema Sjedinjenim Američkim Državama.
Više od 250 meksičkih zvaničnika, uključujući pripadnike vojne policije i Nacionalne garde, opkolilo je kamp oko ponoći.
Svjedoci su ispričali da su migranti, među kojima su bila i brojna venecuelanska porodica, u panici počeli paliti madrace i ćebad, pokušavajući se s nešto odjeće i beba u rukama iskrasti iz logora.
Požar je ugašen u roku od sat vremena, a prema prvim informacijama, nije bilo povrijeđenih ni poginulih.
Meksička agencija za migracije nije se odmah oglasila, ali jedan anonimni izvor je za Reuters izjavio da je cilj operacije bio premještanje migranata na južnu granicu Meksika, gdje bi im bila naložena povratak u njihove matične zemlje.
Detalji o broju privedenih osoba nisu poznati, no izvještaji navode da je među migrantima bilo i mnogo porodica, uglavnom iz Venecuele, koje su se smjestile u kampu dok su putovale prema Sjedinjenim Američkim Državama.
Jedan od migranata, Daniel Barrios, koji je putovao sa suprugom i djetetom, ispričao je da su bili iznenađeni kad su iznenada opkoljeni od strane vojske i policije.
"Opkolili su logor... rekli su da će obaviti inspekciju, ali zar nije logično da to rade tokom dana?", pitao je Barrios, prije nego što je morao da prekine razgovor i ode kako bi se sklonio od dolazećih vlasti.
Druga porodica koja je također bila u kampu ispričala je da su se osjećali zbunjeno i uplašeno. Žena je plakala držeći svoju djecu, dok su u pozadini visoko uzdizali crveni dim od zapaljenih madraca.
"Policija je došla... nismo znali šta se događa. Bili smo dezorijentirani i uplašeni", rekao je jedan od migranata.
Meksičke vlasti su pod sve većim međunarodnim pritiscima da preispitaju svoje postupke prema migrantima, dok se situacija na granici sa Sjedinjenim Američkim Državama nastavlja komplicirati.