Stres na poslu jedna je od čestih tema istraživanja, a uzroci koje zaposlenici navode su razloniki.
Loši međuljudski odnosi, neprofesionalnost, preniske plaće i prevelika količina stresa usko su povezani sa sve češćim stresom na poslu i nezadovoljstvom poslovnim uvjetima.
Prema istraživanjima Američkog psihološkog udruženja, mlladi su svakodnevno pod stresom na poslu. Otprilike polovina, 48 posto 18-25-godišnjaka i 51 posto 26-43-godišnjaka kaže da se obično osjećaju napeto ili pod stresom tokom radnog dana.
Doba konzumerizma, podlijeganje neprirodnim normama
Psihologinja Alma Mahmutović Katica ističe doba konzumerizma, koje je donijelo neprirodne društvene norme. Norme na koje, iako imaju i pozitivan utjecaj, do sada se teško navikavamo.
"Stres na poslu je anksioznost modernog doba, u kojem se svi ne suočavamo na pravilan način, jer ne poznajemo određene odbrambene mehanizme. Prevencija stresa trebala bi biti primarna, ali i raditi na mjestu gdje svoje potencijale i kapacitete usmjeravamo na pravilan način", objašnjava Mahmutović Katica.
Mahmutović Katica: Doba konzumerizma i podlijeganje neprirodnim normama (Ustupljena fotografija)
Pritisak i očekivanja
Sa ovim problemom u današnje vrijeme posebno se suočavaju mladi. Kupiti stan i automobil do određene godine života, ostvariti se na brojim poljima i tako ugoditi društvu i nametnutnim normama.
"Ne može sve preko noći, mladi u takvim situacijama odluče se za dizanje kredita, rade više poslova. Nezadovoljavajuća finansijska situacija frustrira mlade. Svi smo pod pritiskom, rijetko kao tempirane bombe, ali potrebno je glasno reći sve ono što želimo", dodaje Mahmutović Katica.
Sindrom izgaranja na poslu, tzv. Burnout
U želji da steknu sve ono što misle da im treba, mladi često rade bez radnog vremena i uzimaju više posla nego što mogu podnijeti.
Takve situacije rezultiraju izgaranjem, pa nerijetko dođe do progresivnog gubitka idealizma, energije i smislenosti vlastitog rada kao posljedice frustracije i stresa na radnom mjestu.
Izgaranje na poslu slično je sindromu hroničnog umora, pri kojem se mijenja i stav prema poslu, što za umor nije karakteristično.
Ponekad stres na poslu može biti toliko velik da je potrebno uzeti bolovanje, slobodne dane ili godišnji odmor. U takvim situacijama nemojte previše razmišljati o financijskim gubicima, savjetuju ljekari već napravite ono što vam savjest govori.
Recept za ublažavanje stresa
A dok radite na sređivanju misli, želja i stvarnih potreba, postoje i recepti za ublažavanje stresa.
Stručnjakinja za sreću Jessica Weiss posebno naglašava jedan: Za početak steknite prijatelje na svom poslu.
"Najvažnija stvar koju možete učiniti za sreću, sreću u životu i sreću na poslu je prijateljstvo“, kaže ona.
Jessica Weiss (Izvor: Instagram)
To je zato što bez obzira na prepreku sa kojom se možete suočiti dok radite, "Prijateljstvo vam daje priliku za razgovor i pronalaženje rješenja za taj problem“, kaže ona.
Savjetuje i kako započeti te veze, ukoliko niste ekstrovert.
"Prijateljstva su zaista zasnovana na ljudima koje redovno viđamo“, kaže Weiss.
“Ručajte svaki put na istom mjestu”, kaže ona kao primjer, ili “sjedite na istom mjestu u konferencijskoj sali svaki put.”
To bi prirodno moglo pomoći da se neki razgovori počnu javljati.
Ako nije, pokušajte nekome dati kompliment koji je "prikladan za posao", kao što je "dobro obavljena prezentacija". To će "otvoriti vrata za početak smislenijeg razgovora", kaže ona.
Na kraju bi ta slučajna poznanstva i razgovori mogli prerasti u prijateljstva.
"Jedan prijatelj na poslu će napraviti razliku"
Neka radna mjesta predstavljaju više izazova za stvaranje tih veza
Možda radite u startupu sa samo pet ljudi, na primjer, a čini se da niko od njih nije otvoren za takvu vrstu odnosa ili radite od kuće. U svakom slučaju, „ono što u tom trenutku treba da uradite je da možda proširite svoju sferu rada“, kaže Vajs.
Odnosno, „posjećujte događajima, pridružite se nekoj vrsti udruženja“ unutar vaše djelatnosti. Učinite bilo koju vrstu aktivnosti koja bi vas mogla povezati s ljudima iz vašeg područja koji bi vam mogli pomoći da prebrodite izazove na poslu.
“Razvijanje vaše mreže prijateljstava na poslu ne mora se dogoditi u vašoj kancelariji, u vašoj kompaniji ili vašoj organizaciji,” kaže Weiss, “ali se može dogoditi u vašem poslovnom svijetu.”
Na kraju krajeva, vaš profesionalni društveni krug ne mora biti velik. "Jedan prijatelj na poslu će napraviti najveću razliku“, kaže Weiss.