U četiri odvojene akcije od početka ove godine u Kantonu Sarajevo ja zaplijenjeno oko 4,5 kilograma droge speed, 2 kilograma kokaina, 30 litara amfetaminskog ulja, više od 80 kilograma marihuane, 1,3 kilograma heroina i oko 26.300 tableta droge esctasy.
"Ove akcije policije Kantona Sarajevo sigurno su jedan veliki uspjeh u borbi za smanjenje količina droge na ulicama i onemogućavanje dalje distribucije. Naravno, uvijek je tu prisutna jedna tamna brojka. Nikad ne možemo znati koliko imamo droge na ulicama, ali ovo je jedan pokazatelj da je ima više nego što mislimo", kaže rukovodilac Sektora sigurnosti u CEPS Kiseljak akademik prof. dr Nedžad Korajlić.
Akademik prof. dr Nedžad Korajlić (Izvor: FKN UNSA)
Prema ranijim izvještajima Evropskog centra za praćenje droga i Globalne inicijative za borbu protiv transnacionalnog organizovanog kriminala, može se zaključiti da je Bosna i Hercegovina tranzitna zemlja za trgovinu narkoticima, jer se nalazi na takozvanoj zapadnobalkanskoj ruti koju organizovane kriminalne grupe obilato koriste.
Međutim, za jedan dio narkotika je BiH krajnja destinacija.
"Gdje god ima protoka droge, uvijek se nastoji da se ostavi jedan dio. Naravno da oni koji su glavni u organizaciji toga, dio plaćanja transporta vrše ili drogom ili novcem i tako omogućavaju sebi značajnu infrastrukturu na tom putu tranzita droge", pojašnjava Korajlić.
Uz to, pomenuta zaplijena 30 litara amfetaminskog ulja još jednom je dokazala da se i u BiH proizvode droge, odnosno konkretno speed. Za pretpostaviti je da se i dio marihuane koja je na sarajevskim ulicama takođe proizvodi, tj. uzgaja u BiH, posebno zbog toga što je MUP KS proteklih godina pronalazio laboratorije za indoor uzgoj marihuane.
Oduzeto više od 1.300 grama heroina (Izvor: MUP KS)
Da nema značajne potražnje, ne bi bilo ni uvoza narkotika, a ni proizvodnje, pa tako ni ovih, velikih količina na ulicama...
"Evidentan je trend u regionu, pa tako i u BiH da je sve više onih koji konzumiraju drogu i to čak u osnovnoj školi. Taj trend se nažalost nastavlja, ali se već naziru rezultati rada prema Strategiji za borbu protiv zloupotrebe droga u Kantonu Sarajevo 2024-2028. Naime, povećan je broj roditelja, kao i maloljetnika koji se javljaju u Savjetovalište za maloljetnike u cilju suzbijanja upotrebe droga u KS", kaže Anesa Agović, koordinatorica Globalne inicijative za borbu protiv transnacionalnog organizovanog kriminala za BiH.
Međutim, ona ističe da je za očekivati da se nastave i pojačaju, kako aktivnosti policije, tako i aktivnosti narko kartela, s tim što je u njihovom lancu snabdjevanja, Kanton Sarajevo samo jedna mala karika.
Zapadnobalkanska ruta (Izvor: GI-TOC)
"Nakon brojnih uspješnih velikih akcija DEA, EUROPOL-a i nacionalnih policija na globalnom nivou, transnacionalne organizovane kriminalne grupe pokušavaju da se konsoliduju i iznađu nove načine krijumčarenja kokaina iz Južne Amerike u Evropu. U ranijom aktivnostima tih grupa područje bivše Jugoslavije i Balkana je intenzivno korišteno kao ruta za krijumčarenje droga različitih vrsta, a najčešće kokaina, jer je najlukrativniji. Očekivati je da će taj trend biti nastavljen i u narednom periodu, svakako uz sve veće zaplijene s obzirom da su tome doprinijele i dekriptovane aplikacije kao što su Sky, Anom, Matrix i slično.
Anesa Agović (Izvor: GI-TOC)
U samim aktivnostima krijumčarenja droga vjerovatno će biti korištene i kriminalne grupe iz BiH i regiona, na šta trebaju pažnju obratiti naše sigurnosne agencije. Kartelima je zapadnobalkanska ruta zanimljiva iz razloga postojanja lokalnih kriminalnih grupa koje postaju dijelom lanca krijumčarenja. Činjenica je i da zbog visoke korupcije vođe kriniminalnih grupa igraju i na kartu koruptivnih aktivnosti među policijskim službenicima i carinicima, a u nekim slučajevima u Crnoj Gori su čak u korupciju uključeni i visoki sudski zvaničnici", ističe Agovićeva.