Loader
Loader
Pronađite nas

Forto: Budućnost BiH je u jačanju privatnog sektora

Proizvođačima iz BiH odobren izvoz mesa, mlijeka i mliječnih prerađevina u Rusiju

    Vlada FBiH se zadužuje na Londonskoj berzi, reakcije podijeljene

    Copyright European Commission Audiovisual Service
    Ljiljana Skokić
    Objavljeno

    Vlada Federacije Bosne i Hercegovine će uskoro emitovati obveznice na Londonskoj berzi, a iznos bi trebao biti između 300 i 350 miliona evra. Na ovaj potez su se odlučili, kako su naveli, zbog proširenja baze investitora u dugoročni dug Federacije BiH, kao i osiguranja sredstava za finansiranje budžeta.

    ADVERTISEMENT

    Ova odluka izazvala je podijeljene reakcije – dok vlasti ističu kako je to neophodno, opozicija i stručnjaci upozoravaju na rizike po budžet i građane.


    Po prvi put u istoriji Vlada Federacije Bosne i Hercegovine emitovaće obveznice van BiH i to na Londonskoj berzi. U Vladi kažu kako je sve u skladu sa ranije usvojenom Strategijom zaduživanja.


    “S ciljem proširenja baze investitora u dugoročni dug Federacije BiH i osiguranja sredstava za potrebe financiranja Proračuna Federacije BiH za 2025. godinu, u drugoj polovici 2025. godine planira se prvo izdanje euro obveznica na međunarodnom financijskom tržištu u iznosu od 300 do 350 milona eura, s rokom dospijeća od 5 do10 godina”, kažu u Vladi FBiH.


    Detaljnija pojašnjenja iz Vlade ne daju, kažu, dok se proces ne okonča. Da su Vladini koraci logični, smatraju u Parlamentarnoj komisiji za finansije, jer se na ovaj način, kažu, obezbjeđuje stabilnost budžeta.


    “Ovo zaduživanje je planirano i ranije, imamo jasan hodogram koraka, prije svega dobivanje kreditnog rejtinga za Federaciju BiH. Zatim, planiranje navednog zaduženja od strane Federalnog ministarstva finansija, što se objavilo početkom prošle i početkom ove godine, i svakako činjenica da se izmijennio zakon o dugu kako bi se izbacio državni nivo, u smislu dobijanja određenih dozvola za inostrano zaduživanje”, rekao je Admir Čavalić, Predsjednik Komisije za finansije i budžet Parlamenta FBiH.


    Stručnjaci upozoravaju na zaduženja bez investicija, ali i na posljedice po građane.


    “Kad kažu zadužuju se zbog budžeta znači ‘ništa me ne pitajte, ide u opštu potrošnju’. Nije to zaduživanje ni za neku prugu, ni za neki projekat, to je bukvalno za održavanje likvidnosti budžeta. Ove godine ćemo potrošiti, a za par godina će razmišljati kako to vratiti”, smatra Marko Đogo, profesor na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Istočnom Sarajevu.


    A vratiti bi sa kamatama trebalo više od 870 miliona maraka, upozoravaju iz opozcije.


    “Nije meni sporno kada se zadužujete za investicije, to ide u formuli GDP, to je za opći boljitak građana, ali kada se zadužujete za likvidnost budžeta, za rupe u budžetu, to je tada problem, a drugi je problem zašto baš na stranim berzama, zašto se nije posegnulo za MMF-om”, izjavio je Haris Šabanović, poslanik u Parlamentu FBiH.


    Stručnjaci pojašnjavaju da Londonsku berzu, kao komercijalnu instituciju, karakteriše lakoća pristupa, te da je orijentisana na privlačenje kapitala iz trećeg svijeta. Toj berzi se, navode, može pristupiti bez puno dokumentacije i tehnikalija. Ranije je svoje obveznice na Londonskoj berzai prodavala i Republika Srpska.

    Možda će vam se svidjeti