Loader
Loader
Pronađite nas

Forto: Budućnost BiH je u jačanju privatnog sektora

Jaja iz BiH na korak do EU tržišta: Proizvođači ispunili uslove, očekuje se odluka Evropske komisije

    Đogo za Euronews: Američke carine se neće direktno odraziti na BiH, mi nemamo ekonomsku politiku

    Copyright European Commission Audiovisual Service
    Euronews.ba
    Objavljeno

    Carine od 30 odsto, koje je amrički predsjednik Donald Trump najavio na uvoz robe iz BiH, neće se direktno odraziti na zemlju, zato što Bosna i Hercegovina jako malo izvozi u Sjedninjene Američke Države, izjavio je za Euronews BiH Marko Đogo, profesor na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Istočnom Sarajevu.

    ADVERTISEMENT

    Đogo ne očekuje da se to odrazi na stopu privrednog rasta, dodajući da je Bosna i Hercegovina jedna mala ekonomija vezana za Evropsku uniju i ono što se bude dešavalo između SAD i Evropske unije će indirektno, ali značajno, uticati na BiH.


    Na pitanje kako ocijenjuje ekonomsku politiku koju vodi američki predsjednik, Đogo kaže da je ona savršeno jasna.


    “Da govorimo otvoreno, Trump je američki nacionalista. Od njegovih motiva, narativa, namjera do taktika, sve je to poprilično jasno. Dakle, SAD imaju u principu dva ekonomska problema. Pri čemu, kad govorimo o dva ekonomska problema, kod nas ljudi to vole da prenaglašavaju, ekonomija SAD-a u odnosu na ekonomiju čak i Evropske unije, a u odnosu na ekonomiju BiH u nevjerovatno boljoj situaciji”, izjavio je Đogo u Intervjuu dana.


    Ekonomski stručnjak ističe da BiH nema ekonomsku politiku, za razliku od SAD-a, koja je najveća svjetska ekonomija i s vremena na vrijeme mijenja svoje ekonomske politike.


    “Pa ono što im je bilo prihvatljivo u 90-ih, sada im nije prihvatljivo. Kod nas, s druge strane, 90-ih smo ovdje, nažalost, vodili krvave ratove. Onda smo bili zemlja s ograničenim suverenitetom, što smo djelimično i dan danas. To se odrazilo na to da BiH ima jedan makroekonomski okvir koji je uspostavljen krajem 90-ih.

    Do dana današnjeg se to ničim suštinski nije promijenilo. Mi smo se vezali za ekonomiju Evropske unije, i sebe lišili, uglavnom, svih ekonomskih politika, napravili jedan sistem u kome država živi od indirektnih poreza, što znači od uvoza, od potrošnje. Ne preferiramo ni izvoz baš posebno. U suštini, uvozimo automobile i potrošnu robu, izvozimo ljude, nažalost”, rekao je Đogo.


    Đogo kaže da Trump u fokus američke politike stavlja i ekonomiju, te pita kada ste čuli od naših političkih lidera da su u fokus stavili ekonomsku politiku, ono o čemu mi zapravo trebalo da češće pričaju.


    “Kad ste čuli da je neko govorio o tome koliki je trgovinjski deficit Bosne i Hercegovine? Ja mislim da većina građana, naši političari, ne znaju koliki je taj trgovinski deficit i da je on zapravo skoro deset puta veći procentualno u odnosu na naš brutno domaći proizvod, u odnosu na ovaj deficit koji ima SAD a koji Trump želi da neutrališe. Dakle, Trump se bavi američkom ekonomijom, jer smatra da je to ključ u nacionalnom pitanju. Naši lideri se ne bave domaćom ekonomijom i to kod nas apslutno nije u fokusu javnosti”, podcrtao je Đogo.


    On je ovom prilikom komentarisao i najavljeno zaduženje Vlade Federacije BiH na Londonskoj berzi te je rekao da je shvatio da se tu radi o zaduženju za opštu potrošnju, održavanje likvidnosti budžeta.


    "To je isto ono što je radila i Vlada Republike Srpske u par navrata ranije. Ono što je konsistentno i kod politike Vlade Republike Srpske, na čijem je čelu SNSD, i kod politike Vlade Federacije, koje je sad SDP, to je da su to socijaldemokratske partije koje pokušavaju da očuvaju podršku javnosti vođenjem jedne vrste, ne bih rekao u pravom smislu socijalnih politika, ali politika donekle usmjerenih u korist radnika. To je povećanje minimalca... Znači, mi imamo, između ostalog, preveliku javnu administraciju u odnosu na mogućnosti naše ekonomije”, kazao je Đogo.


    On kaže da bi se rast javnog sektora trebao ograničiti kako bi rast ekonomije smanjio taj omjer. Vlada FBiH pokušava da bude populistička, nastavlja Đogo, da pravi određene politike koje će biti po volji većine javnosti, ne vodeći računa o povećanju konkurentnosti ekonomije.


    Opširnije možete pogledati u video prilogu.


    Možda će vam se svidjeti