Loader
Loader
Pronađite nas

Forto: Budućnost BiH je u jačanju privatnog sektora

Vlada FBiH se zadužuje na Londonskoj berzi, reakcije podijeljene

    Poljoprivrednici na mukama: Gubici zbog suše, posljedice za građane

    Copyright European Commission Audiovisual Service
    Lejla Džin
    Objavljeno

    Visoke temperature, suša i neizvjesnost problemi su koji muči domaće poljoprivredne proizvođače. Bilježe i značajne gubitke, dok je najviše stradao kukruz, ali i voće i povrće.

    ADVERTISEMENT

    Ipak, direktnu posljedicu toga osjetiće će i građani na jesen, posebno na novčanicima.


    Put od Srpca prema Derventi. Svaki obradivi pedalj zemlje je zasijan. Kombajni uveliko na poljima, a njive pod pšenicom i kukuruzom. Tako je i kod Đure Cvijića. Na njegovom imanju, 20 hektara je pod pšenicom dok je pod kukurzom nešto više od 30. Visoka temperatura uticala je na prerano zrenje pšenice, mnogo lošija situacija sa kukuruzima.


    "Sedam dana ako nisam zalio, osmi dan već kukuruz se usuče jer što je god on robusniji manje podnosi sušu. Čuje se moje pitanje - Isplati li se danas biti poljoprivredni proizvođač? Zemlja se mora voljeti raditi ako je ne voliš raditi i ne treba. Ne može se zemlja gledati jedna godina ili dvije godine rodovi, to se treba u budućnost gledati", kaže poljoprivrednik Đuro Cvijić.


    Nije lako, kažu poljoprivrednici, baviti se ovom poslom, jer je svaki dan neizvjestan, a sve zavisi od vremenskh uslova.


    Poljoprivrednici ukazuju da je suša već uzela svoj danak. Iz resornog ministarstva kažu da će kroz direktne mjere podrške za navodnjavanje isplatiti više od dva miliona maraka. Međutim, ukazuju kako poljoprivrednici moraju biti svjesni da navodnjavanje i osiguranje poljoprivrednih usjeva je nešto bez čega će biti nemoguće baviti se s ovim poslom. Ako vrijeme ne bude pogodovalo proizvođačima, postavlja se pitanje, da li će to uticati na cijene hrane?


    "Negativni efekti konkretno kada je u pitanju klimatologija dovode do toga da imamo odmah domino efekat povećanja cijene hrane, udar na budžete naših građana. Jednostavno ovo je neću reći začarano kolo već jedan sistem spojenih posuda koji je na nekakav način uvijek predvidiv. Čim imate situaciju da imate štetu u određenoj oblasti poljoprivrede, tog proizvoda je odmah manje na tržištu i odmah je skuplji", istakao je Savo Minić, ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva RS


    Zbog suše na mukama su i poljoprivrednici u Federaciji BiH. Početkom mjeseca tražili su od nadležnih da hitno proglase stanje elementrane nepogode zbog izuzetno teške situacije. Takva odluka još uvijek nije donesena. Upozoravaju da će se stanje dodatno pogoršati ako ne dođe do hitnih mjera pomoći. Gubitke, kažu, bilježe svakodnevno. A koliki su kažu...


    "Odokativno, narodski rečeno, to je već upolovljeno što se tiče povrća i svega. Evo, to vam i cijene pokazaju sve jer nije suša samo u BiH, suša je i u regionu. Vode fali ali je baš fali, a mi i dalje stojimo prema onome što smo tražili, dakle, elementarna nepogoda od opštine, kantona, Federacije BiH, pa evo i na nivou države da bi se neka sredstva mogla refundirati ljudima da nabave hranu stočnu, ako niša prije zime", izjavio je Nedžad Bićo, predsjednik Udruženja poljoprivrednika Federacije BIH.


    Poljoprivrednici odavno goru godinu ne bilježe, kaže Bićo, uz napomenu da ih dodatno zabrinjava što se sušni period nastavlja.

    Možda će vam se svidjeti