Tačno na pola puta autoceste A1, na dionici kod Kaknja, u blizini TE Čatići, lociran je restoran Kameni dvorac. Osim što je ugostiteljski objekat, restoran je ujedno i sjedište firme Bioorganika d.o.o. Kakanj. Prije desetak godina ova firma je namjenski napravljena zbog izgradnje fabrike koja će, kako je to tada navedeno u svim dokumentima, vršiti toplinsku preradu životinjskih nusproizvoda.
Inače su mještani šireg područja Kaknja već decenijama izloženi udisanju zagađenog zraka koji uzrokuju obližnja termoelektrana i okolna fabrika – jer nemaju propisane CO2 standarde. To za posljedicu ima, naročito zimi, stvaranje opasnih čestica koje su uzročnici teških oboljenja poput astmete raznih srčanih i malignih oboljena. Uzme li se u obzir činjenica da bi iz buduće fabrike i plin bio ispuštan u zrak, jasno je da bi uslovi za život na ovom području postali gotovo nesnošljivi.
Ono što je u cijeloj priči posebno interesantno jeste što, prema saznanjima Valtera, iza ovog „biznisa“ stoji investitor Agroproteinka iz Zagreba, koja je u većinskom vlasništvu porodice ministra vanjskih poslova Republike Hrvatske Gordana Grlića Radmana.
Grlić Radman i porodica zaradili preko 2 miliona evra
Još 2017. mediji su otkrili da su najbogatiji Plenkovićev ministar Gordan Grlić Radman, njegov brat Ivan Grlić Radman i sestra Irena Bubalo, većinski vlasnici firme Agroproteinka, koja je s firmom Unija Nova tada od Grada Zagreba dobila posao zbrinjavanja glomaznog otpada.
U kompaniji Agroproteinka d.d., iz porodice Ante Grlića Radmana, koji je nakon privatizacije postao većinski vlasnik (61%), sin Ivica je na poziciji direktora, kći Irena je članica Nadzornog odbora, a sin Gordan Grlić Radman (današnji ministar vanjskih poslova RH) nikada nije operativno sudjelovao u poslovanju kompanije, ali je godinama bio član Nadzornog odbora te je, prema navodima hrvatskih medija, sve do 2022. godine od porodične kompanije zarađivao ogroman novac. Također, ministrova supruga Marijana radi u odjelu izvoza Agroproteinke, a unuka u marketingu.
Inače, protiv hrvatskog šefa diplomatije je u Hrvatskoj bio otvoren i postupak pred Povjerenstvom za odlučivanje o sukobu interesa jer je, prema pisanju portala Index, on od porodične kompanije tokom nekoliko godina zaradio kroz dividende oko 2,11 miliona eura a da ih nije prijavio u imovinsku karticu.
Dakle, u razdoblju u kojem je stigao zahtjev za gradnju fabrike kod Kaknja, Radmanovi su imali više od 60 posto udjela u kompaniji (a imaju i danas). Agroproteinka danas ima četiri veća i 23 manja dioničara. Najveći pojedinačni dioničar je Branko Ivković (25,50 %), no ministrov brat Ivica ima 20,57 posto, ministar Gordan Grlić Radman 20,56%, a jednak postotak ima i sestra Irena Bubalo, inače članica Nadzornog odbora, piše Valter portal u istraživačkom tekstu.