Loader
Pronađite nas

Usvojen izvještaj Komisije za praćenje rada Agencije za prevenciju korupcije

Vogošća treći dan bez grijanja, mazuta nema, ministar u pritvoru

    Sutra rasprava po žalbi u slučaju Kovačević, hoće li biti osporen etnički princip Dejtonske BIH

    Sud u Strazburu ( Izvor: AP Photo/Jean-Francois Badias)
    Euronews.ba
    Objavljeno

    U Strazburu će sutra biti održana rasprava po žalbi u slučaju “Slaven Kovačević protiv Bosne i Hercegovine”. Delegacija BIH otputovala je u Strazbur, a na njenom čelu je agentica Monika Mijić, koja tu funkciju obavlja čak 17 godina, a nadležni uprkos zakonskim ograničenjima nisu imenovali novog agenta.

    ADVERTISEMENT


    U delegaciji je prema najavama i ministar pravde BIH Davor Bunoza, a očekuje se i prisustvo ministra pravde Republike Srpske Miloša Bukejlovića, kao i kolege mu iz Federacije Bosne i Hercegovine Vedrana Škobića.


    Ko ide u Strazbur i ko će platiti putne troškove u BIH se polemiše danima. Više nego o suštini stvari. Ministar Sevlid Hurtić negodovao je zbog odnosa HDZ ministara prema ovom pitanju. Ipak dodaje da se ne sjedi skrštenih nogu.



    "Oni mene ne obavještavaju ni o čemu. Ni kada je bila žalba, prigovor, poziv za ovu raspravu. Nemaju komunikaciju sa mnom osim kada im trebaju pare. Odgovaraju Borjani Krišto a od mene uzimaju pare.

    (...)Ja se nadam da će se potvrditi presuda i da će biti 13:4 za BiH. Ne sjedimo ni mi skrštenih nogu u ovom slučaju, rekao je državni ministar Sevlid Hurtić za Istragu sedmice. Hurtić je nezadovoljan i sastavaom BIH delegacije, ali i odnosom njegove zamjenice Duške Jurišić prema poslu i korištenju resursa Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice.





    Bosna i Hercegovina i dalje ima vršioca dužnosti agenta pred ovim međunarodnim sudom. Tako mnogi smatraju da nisu ispoštovane sve procedure i da BH predstavnici nemaju puni kapacitet da državu zastupaju pred Evropskim sudom za ljudska prava.


    Dok govorkanja traju ministar Bunoza pobunio se na "X" zbog spinova.




    U slučaju Slaven Kovačević protiv BiH, Sud je utvrdio da je aktivno biračko pravo Kovačevića prekršeno. Evropski sud za ljudska prava je 20023.godine, sa šest glasova za i jednim protiv, ocijenio da je Bosna i Hercegovina prekršila član 1. Protokola br. 12 (opštaa zabrana diksriminacije) Evropske konvencije o ljudskim pravima u pogledu Kovačevićeve nezastupljenosti u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH i Predsjedništvu BiH.

    Sud je tada utvrdio da je trenutni politički sistem etničku zastupljenost učinio relevantnijom od političkih, ekonomskih, socijalnih...razmatranja i na taj način pojačao etničke podjele u zemlji i narušio demokratski karakter izbora. Konstitutivni narodi, smatra Sud, očigledno uživaju privilegovan položaj u sadašnjem sistemu.


    Presuda je naišla na osudu u srpskom i hrvatskom političkom korpusu jer kažu da  „BiH ne može postojati na unitarističkim temeljima“.

    Spornim smatraju i to što je presuda donesena po apelaciji Slavena Kovačevića, savjetnika člana Predsjedništva BiH Željka Komšića. Kovačeviću zamjeraju i često mijenjanje etničke pripadnosti i promjenu izjašnjavanja.


    Možda će vam se svidjeti