Potrebe za bržom gradnjom, lakšom adaptacijom prema željama korisnika, ekonomičnost i smanjenje zavisnosti od deficitarnih kvalifikovanih građevinskih radnika su faktori na kojima je utemeljen razvoj industrije montažne gradnje. Iako je evropski trend prelaska sa tradicionalnog načina gradnje na panelizovana rješenja spor, povećanu tražnju posljednjih godina gura sposobnost dobijanja bržih rješenja za stanovanje ili poslovanje, tj. preciznije rečeno – vremenski okvir završetka projekta montažne gradnje je predvidljiviji.
Holandija i Belgija šampioni
Svijest ljudi o zaštiti životne sredine povećana je kroz primjenu energetske efikasnosti u svim sferama života sa ciljem manjeg otpada materijala i niže emisije ugljen dioksida. Ti faktori su na strani modularne gradnje u odnosu na tradicionalnu gradnju, pa je u zapadnoevropskim zemljama sve više montažnih objekata. Tvrdnja da su montažni objekti sinonim za vikendice i objekte za kratkotrajno korišćenje je davna prošlost – sada ih možemo pronaći u stambenom, komercijalnom i industrijskom sektoru.
Prema izvještaju Evropskog arhitektonskog barometra za 2023. godinu, Holandija i Belgija su najveći zagovornici modularne gradnje u Evropi s najvećim procentom projekata koji uključuju neku formu unaprijed sastavljenih komponenti. Ove dvije zemlje imaju otprilike po 47 odsto projekata u kojima se primjenjuje modularna gradnja.
Slovenija prednjači u Adria regionu
Titulu šampiona nedvosmisleno nosi Slovenija kada je riječ o proizvođačima u Adria regionu. Slovenački proizvođači ostvaruju najveće prihode od prodaje, dok za Srbiju možemo reći da razvijeno tržište montažne gradnje skoro da i ne postoji. U Srbiji ne postoji kompanija koja ostvaruje nivo prihoda konkurenata iz regiona, pa iz tog razloga nisu uzete u obzir prilikom analize.
Budućnost modularne gradnje
Troškovi dozvola i taksi se ne razlikuju između modularne i tradicionalne gradnje, kao i administrativne procedure prije izgradnje objekata. Posebnost je da se proizvođač modularnog objekta bira vrlo rano, da je cijena objekta fiksna pri ugovaranju projekta, sa dodatnim adaptacijama u odnosu na tip koji proizvođač nudi ili bez njih. Time se rizik promjene cijena materijala, radne snage i drugih ulaznih troškova prenosi na proizvođača. U zavisnosti od faze dorade objekta (siva faza ili "ključ u ruke") zavise i trenutne cijene na tržištu, ali zasigurno možemo tvrditi da su višestruko manje nego kod tradicionalne gradnje, piše Bloomberg Adria.
Sa strane tražnje je izazov da objekat ne može da se finansira po fazama izgradnje, već u cjelini, što je, pored sumnje u kvalitet gradnje, osnovna prepreka prema našem mišljenju. Nedvosmisleno očekujemo da će se ovakvi tipovi objekata proširiti na sve zemlje Adria regije zbog prenaseljenosti velikih gradova i sve slabijeg kvaliteta moderne gradnje u njima, kada govorimo o stambenim objektima, i brzine izgradnje i adaptivnosti objekata, kada govorimo o poslovnim objektima.