Carine koje su Sjedinjene Američke Države uvele Bosni i Hercegovini teško će pogoditi pojedine izvoznike međi kojima je i preduzeće iz Banjaluke u kojem čak razmišljaju da izmjeste poslovanje u drugu zemlju.
Preduzeće "Export Fenestar" koje se bavi proizvodnjom vrata od čelika i inoksa sav asortiman izvozi u SAD. Sa carinama na izvoz koje su povišene za 35 odsto na robu iz BiH, računaju da se proizvodnja više neće isplatiti.
"Prvo su uvedene takse na uvoz čelika na 25 odsto, što nas je već opteretilo. Sa ovih 35 odsto carine imamo dodatno opterećenje od ukupno 60 odsto koje ne možemo podnijeti", kaže direktor tog preduzeća Dario Adamov za Euronews BiH.
Zbog novonastale situacije planiraju da do kraja ovog mjeseca prvo administraciju, a zatim i proizvodnju, izmjeste u Crnu Goru, Albaniju, možda Tursku, ili čak Ukrajinu i neku drugu zemlju koja "trpi" manje stope carina SAD.
"Naši parteri iz SAD dolaze za nekoliko dana da vidimo šta i kako dalje", najavljuje Adamov.
On podržava inicijativu da BiH prvo ukine carine, a zatim postigne sporazum o slobodnoj trgovini sa SAD.
Direktor Privredne komore Republike Srpske Pero Ćorić smatra da zbog sankcija neće biti direktnih posljedica na privredu u RS jer SAD nisu među prvih 20 partnera u uvozu i izvozu, ali da će štetu trpjeti firme koje posluju u lancima snabdijevanja sa partnerima iz EU.
"EU će kroz ovaj vid sankcija biti pod udarom i taj lanac poskupljenja preliće se na sve firme u lancu snabdijevanja. Naravno da je autoindustrija u problemima dugo vremena koji će se sada dodatno pogoršati. Najviše uticaja sankcije će imati na namjensku industriju koja je mahom u FBiH", rekao je Ćorić za Euronews.
Podsjeća da je prije nekoliko godina BiH imala preferencijalni status u Americi sa nultom stopom carina za 3.500 proizvoda i da su ove carine sada veliki šok koji će vjerovatno uzrokovati poremećeje u visini cijena.
Podsjećamo, BiH je do kraja 2020. godine bila korisnica Opšteg sistema preferencijala u kojem SAD daju jednostrane carinske povlastice razvijenim zemljama i zemljama u razvoju, a navedeni program osiguravao je bescarinski tretman za 3.500 proizvoda iz BiH.
Ekonomista Miloš Grujić za Euronews BiH je rekao da će se američke carine indirektno i direktno odraziti na Bosnu i Hercegovinu, a najviše za automobilsku, prerađivačku i metalsku industriju.