Loader
Loader
Pronađite nas

Forto: Budućnost BiH je u jačanju privatnog sektora

Turistička zajednica KS investira 3,5 miliona KM u aviosaobraćaj

    Iz DERK-a za Euronews: BiH ipak nije uvezla više struje nego što je izvezla, potrošnja i dalje manja od proizvodnje

    Proizvodnja električne energije i dalje veća od potrošnje (Izvor: Pixabay)
    Aleksandar Simić
    Objavljeno

    Bosna i Hercegovina je u prvom mjesecu ove godine izvezla struje u vrijednosti od oko 74,9 miliona KM, a u istom periodu u BiH je uvezeno struje u vrijednosti od oko 81,4 miliona KM, pokazuju zvanični podaci Uprave za indirektno oporezivanje BiH koje su nam dostavili.

    ADVERTISEMENT

    Poređenja radi, u januaru prošle godine uvezeno je električne energije u vrijednosti svega oko 17 miliona KM, a izvezeno skoro identično kao prošlog mjeseca ove godine, oko 74 miliona KM vrijednosti električne energije.


    Ipak, ovo ne znači da je BiH prvi put od izvoznika postala uvoznik električne energije, već da su licencirana preduzeća, trgovci električnom energijom, pojačali uvoz sa inostranih tržišta i preprodaju struje.


    Kako je za Euronews BiH pojašnjeno iz Državne regulatorne komisije za električnu energiju (DERK), podaci UIO su isključivo finansijske prirode i ne pokazuju koliko je količinski BiH uvezla, odnosno izvezla električne energije.


    "Proizvodnja električne energije u januaru ove godine je bila 1.279 GWh, dok je potrošnja iznosila 1.117 GWh. Razlika od 162 GWh je neto izvoz", odgovorili su nam iz DERK-a, na čijoj zvaničnoj stranici se može pronaći lista od 27 licenciranih subjekata u BiH koji se bave kupovinom i prodajom električne energije, te u BiH uvoze struju sa drugih tržišta, što se odražava i na ukupne podatke o vrijednosti uvoza i izvoza električne energije.


    Međutim, ekonomista Damir Miljević iz Centra za održivu i energetsku tranziciju "RESET" za Euronews kaže da BiH ide ka tome da ne može proizvesti dovoljno struje za sopstvene potrebe.


    Damir Miljević (Izvor: Ustupljena fotografija)


    "Jedan od glavnih razloga je to što u posljednjih 30 godina javna elektropreduzeća u Bosni i Hercegovini nisu gotovo ništa ulagala u razvoj novih kapaciteta. To su tak počeli da rade u posljednje dvije godine. Istovremeno, skoro 60 posto energije u Bosni i Hercegovini se proizvodi u zastarjelim termoelektranama. I dok svi drugi okolo napreduju, ulažu u obnovljive izvore energije, Elektroprivrede u BiH spavaju i dočekali su situaciju da im je proizvodnja neefikasna. Postajemo uvoznik električne energije i bez odgovornog i odlučnog ulaska u tranziciju elektroenergetskog sektora, ova situacija će postajati sve gora", ističe Miljević.

    Možda će vam se svidjeti