Loader
Loader
Pronađite nas

Forto: Budućnost BiH je u jačanju privatnog sektora

Capital: Centralna banka BIH planira potrošiti milion KM na novi izgled novčanica

    Euronews istražuje: Ko će imati najviše koristi od povrata PDV-a iz Hrvatske?

    Povrat PDV-a za bh. komanije koje posluju u Hrvatskoj (Izvor: Pixabay)
    Aleksandar Simić
    Objavljeno

    Sva pravna lica u Bosni i Hercegovini od 1. januara ove godine imaju pravo na povrat poreza na dodatu vrijednost iz Hrvatske za širok spektar troškova, uključujući hotelski smještaj, obuke i edukacije, troškove reklame i propagande, usluge najma, troškove goriva, putarina i servisa za vozila, te mnoge druge kategorije.

    ADVERTISEMENT

    Za kompanije iz BiH ovo je ogromna vijest, jer će im povrat PDV-a omogućiti smanjenje troškova za čak 25 odsto, kolika je trenutno stopa PDV-a u Hrvatskoj, ali će pozitivne efekte ove promjene osjetiti i prihodi Bosne i Hercegovine.


    Ovo je rezultat dugogodišnjeg lobiranja direktora i osnivača firme "IMO Junior" iz Orašja Mirka Vincetića, koji je za Euronews BiH pojasnio sve detalje koje sa sobom nosi ova promjena.


    Pozadina odluke, uslovi, lobiranje...


    "Da bismo razumjeli kontekst... 'IMO Junior' je dio grupacije Cash Back za Region, koju čine i kancelarije u Beogradu, Zagrebu i Skoplju i svi radimo isto, povrat inostavnog PDV-a za kompanije, odnosno pravna lica. Postoji povrat PDV-a za fizička lica, kada odete na aerodrom u Beču kupite nešto, pa vraćate PDV kao Petrović Petar. Mi vraćamo PDV za kompanije. Većina država u Evropskoj uniji vraća PDV svim kompanijama, i onima koji su u EU i onima koje nisu. Ima nekoliko država u EU koji imaju tzv. uslov uzajamnosti, pa npr. Hrvatska kaže, mi ćemo da vraćamo Bosni i Hercegovini, ako BiH vraća nama. Ali, pošto BiH ima mnogo problema oko toga, dogodilo se da je Hrvatska ukinula taj svoj uslov uzajamnosti u Zakonu o PDV-u Hrvatske i od 1. januara je mogući povrat PDV-a.


    Mirko Vincetić (Izvor: IMO Junior Orašje)


    Međutim, ja sam deset godina lobirao da Bosna i Hercegovina promijeni Pravilnik o PDV-u u BiH, zato što je ta promjena pravilnika bila uslov da BiH uspostavi tzv. uzajamnost sa Hrvatskom, da pošalje pismo 'Mi možemo da vraćamo PDV'. Pravilnik se promijenio 2021. godine, ali ta uzajamnost između BiH i Hrvatske još uvijek nije uspostavljena po tom modelu. Sedam godina sam lobirao da Hrvatska ukine taj uslov uzajamnosti da bi mogla da vraća PDV domaćim kompanijama i to se dogodilo", poručuje Vincetić.


    Benefiti za bh. kompanije


    "Najviše koristi će imati transportne kompanije. Oni imaju pravo na povrat hrvatskog PDV-a za gorivo, putarinu, servisiranje kamiona itd. Međutim, lepeza troškova za koju može da se vrati PDV mnogo je šira od transportnih troškova, pa može da se vrati PDV za hotelski smještaj, za konferencije, obuke, seminare, obradu i doradu proizvoda, razne vrste najma, poput poslovnog prostora i automobila, zatim za troškove maretinga i slično.


    Manji troškovi poslovanja za bh. prevoznike (Izvor: AP Photo/Darko Bandic)


    Stope PDV-a u Evropi se kreću od 15 do 27 odsto. Najveću stopu PDV-a u Evropi PDV-a ima Mađarska 27 odsto, a druga po visini stopa u Evropi je Hrvatska, 25 odsto. To praktično znači da će jednu četvrtinu troškova bh. kompanije moći uštedjeti vraćanjem hrvatskog PDV-a. U saradnji sa našom zagrebačkom kancelarijom, naša bosanska kancelarija će zastupati sve pravne subjekte iz BiH kod Poreske uprave Hrvatske u postupku povrata PDV-a", kaže Vincetić.


    Benefiti za prihode BiH


    Naš sagovornik pojašnjava i da će za svaki povrat PDV-a kompanije dobiti dokument, odnosno rješenje o povratu koje se knjiži. Prihod koji se dobije od povrata, knjiži se kao vanredni prihod i to praktično povećava dobit kompanije. Ističe da se na dobit obračunava PDV, pa će benefit imati i budžeti u Bosni i Hercegovini.


    Možda će vam se svidjeti