Loader
Loader
Pronađite nas

Usvojen izvještaj Komisije za praćenje rada Agencije za prevenciju korupcije

Ministarstvo poništilo odluku o zatvaranju parkinga: Stanivuković prekoračio nadležnosti

    Tepavčević postavio niz pitanja Vladi RS: Da li ste krenuli u privatizaciju ERS-a?

    Željko Tepavčević (Izvor: Facebook)
    Euronews.ba
    Objavljeno

    Željko Tepavčević, predsjednik Konfederacije sindikata Republike Srpske, danas nije dobio priliku da se obrati u Narodnoj skupštini RS po pitanju Programa ekonomskih reformi Republike Srpske za 2025-2027. godinu, zbog čega se javnosti obratio zvaničnim saopštenjem.

    ADVERTISEMENT

    U njemu je postavio brojna pitanja izvršnoj vlasti, među kojima je upitao i da li je Vlada Srpske, kroz izradu i usvajanje zakonskih i podzakonskih propisa u oblasti upravljanja javnim preduzećima i izradu i usvajanje politike vlasništva nad javnim preduzećima, krenula u privatizaciju Elektroprivrede RS, Željeznica RS i drugih javnih preduzeća.


    On je na samom početku, rekao da je Vlada RS kroz Program ekonomskih reformi javno priznala sve negativno na šta su oni kao sindikat upozoravali i javnost i Vladu RS.


    Na prvom mjestu, Tepavčević je naveo da je Vlada priznala da RS nedostaje kvalitetna radna snaga.


    ''Dalje, tu je neusklađenost obrazovnog sistema sa potrebama privrede, zatim netransparentno i nedomaćinsko upravljanje javnim preduzećima, propast Željeznica Republike Srpske, propast Elektroprivrede Republike Srpske, donošenje raznih strategija razvoja koje su se pokazale kontraproduktivne, odlazak kvalitetne radne snage u svim oblastima, kao i način utvrđivanja i zloupotreba najniže plate'', naveo je Tepavčević, te kao posljednji problem koji je Vlada priznala da postoji naveo lošu preraspodjelu i zloupotreba novčanih sredstava iz budžeta i neispunjavanje preuzetih obaveza od strane Vlade.


    On je poručio da se vlast sa jedne strane hvali investicijama u energetski sektor, a da onda ovim dokumentom priznaje pad proizvodnje električne energije za osam odsto.


    ''Zato smo i došli u situaciju da od izvozno orijentisane Elektroprivrede postanemo uvoznici. Dvije termoelektrane smo nedomaćinskim upravljanjem doveli u situaciju propasti a one su stub i Elektroprivrede i RS. Sada smo imali višednevni zastoj Termoelektrane Ugljevik zbog nedostatka uglja i svaki dan smo plaćali minimalno milion i dvjesta hiljada maraka uvoza električne energije. Nekontrolisanim upravljanjem i bespotrebnim ulaganjima doveli smo i Termoelektranu Gacko u probleme iz koji se ne vidi izlaz a dvije termoelektrane koje su u predhodnim godinama svaki dan u prosjeku proizvodile 450 megavata u ovoj godini su svedene na 350 megavata'', naveo je Tepavčević, prenose Nezavisne novine.


    A onda se okrenuo pitanju moguće privatizacije javnih preduzeća.


    ''U ovom Dokumentu Vlade se pominju: Izrada i usvajanje zakonskih i podzakonskih propisa u oblasti upravljanja javnim preduzećima i Izrada i usvajanje politike vlasništva nad Javnim preduzećima. Da li ovo znači privatizacija i Elektroprivrede i Željeznica i drugih javnih preduzeća.


    Takođe se kaže da u 2025-oj godini idemo u reorganizaciju proizvodnih preduzeća u sastavu MH ERS, koja će dovesti do smanjenja broja zaposlenih ali i troškova modela socijalnog zbrinjavanja viška zaposlenih'', naglasio je on, te nastavio:


    ''Ono što me najviše brine, a to javnost treba da zna, na strani 97 ovog dokumenta se kaže 'Ostaje izazov u pogledu dugoročne održivosti i isplativosti rada Termoelektrana', a zatim se kaže 'u 2025. godini početak realizacije kapitalnih investicija u Elektroprivredi i to na bazi Preduzeća iz ERS i privatni investitori'. Pitam Vas iz Vlade jeste li nas to već prodali? Hoćemo da znamo kome?'', pitao je Tepavčević, te naveo da isti odnos Vlada RS ima i prema Željeznicama RS.


    ''I na Željeznicama kao i u Elektroprivredi nedostaje izvršne radne snage onih radnika koji su neophodni za obavljanje osnovne djelatnosti ovih preduzeća rukovaoca, bravara, električara, mehaničara i tako dalje. Porazno je i to što nakon sedam godina koliko traje proces restruktuiranja Željeznica da Vlada ovim dokumentom planira u 2025. godini da usvoji Plan razvoja željezničke infrastrukture i kada sve saberete za to predviđa potrebnih 840 miliona. Pitam se čijih miliona a iz budžeta izdvajate samo 10? Jeste li svjesni da gasite preduzeće koje je jedan od stubova državnosti u svakoj normalnoj zemlji?'', naveo je, između ostalog. Tepavčević.

    Možda će vam se svidjeti