Odluku Interpola predsjednik RS Milorad Dodik dočekao je po povratku kući, sa putovanja iz Moskve. Sud BiH je 27. marta od Interpola zatražio izdavanje crvene potjernice za Dodikom i Stevandićem, zbog sumnje da su počinili krivično djelo "napad na ustavni poredak Bosne i Hercegovine".
Zahtjev za raspisivanjem potjernice je odbijen, a detaljne razloge Sud BiH nije iznosio, navodeći da su povjerljivog karaktera. U Srbiji su stava da je odluka Interpola dijelom rezultat i njihove intervencije.
Dodik se pohvalio da mu je vijesti javio predsjednik Srbije Aleksandar Vučić pojašnjavajući da zbog protestne note koju je poslala Srbija, Interpol neće raspisati potjernicu za njim i predsjednikom Narodne skupštine Republike Srpske Nenadom Stevandićem.
Dodik smatra da je Interpol odbio zahtjev za potjernicom zbog toga što se radi o politički motivisanom predmetu.
"Očekivao sam, ako ima imalo pravde na ovom svijetu, onda ne može biti drugačije nego ovako. Moram da kažem da su me nazvale kasnije i neke druge zemlje...predsjednik Orban, Mađarska se angažovala u tom pogledu, Crna Gora i neke druge zemlje. Saznaćemo ko su bili ti koji su inicirali", rekao je Dodik.
Ministar unutrašnjih poslova RS Siniša Karan takođe smatra da je odluka Interpola ispravna. Član 3. statuta ove institucije, kako kaže, jasno propisuje principe djelovanja.
"Imaju svoje principe na kojima je formirana ta institucija i koji i dan danas zapravo važe, a to je da sve one vrste krivičnih djela ili bilo kakve konotacije koje su prije svega stvar unutrašnjih pitanja, a imaju svoju političku, ideološku , vjersku, rasnu ili neku sličnu pozadinu, ne mogu biti predmet Interpolovih potjernica".
Оsim principa Interpola koji su uzeti u obzir prilikom donošenja odluke, značajnu ulogu, prema mišljenju direktora Centra za međunarodne odnose Bojana Šolaje, imala je upućena protestna nota Srbije.
"Ako se uzme u obzir značaj saradnje Srbije sa Interpolom u posljednjih godinama, kao što smo mogli da čujemo od te međunarodne organizacije, u posljedjih 10 godina, kada su pohvalili Srbiju kao jednu od 10 zemalja sa kojima ostvaruju najbolju saradnju i kada su je predstavili kao jednu od najaktivnijih članica, posebno u dijelu koji se odnosi na protok informacija. Sasvim sigurno je da je ta žalba imala efekta", rekao je Šolaja.
Pravnik Damir Sakić skrenuo je pažnju na pravne i političke implikacije odluke Interpola za državu Bosnu i Hercegovinu, ali i za Milorada Dodika.
"Sa jedne strane, imamo lice koje je ne samo da javno djeluje i čija je lokacija poznata već koje održava visoki stepen međunarodnih odnosa-susreta i u odnosu na koje su sigurnosne agencije države BiH kazale da ne mogu vršiti svoju osnovnu funkciju – provoditi odluke institucija BiH. S obzirom da je država ta koja ima monopol krivičnog gonjenja, kažnjavanja i upotrebe sredstava prinude, ovom odlukom dobija jasnu i nedvosmislenu poruku da nema delegacije političke i sigurnosne odgovornosti, te da njihov posao za njih neće raditi niko drugi. Kada se uzmu sve okolnosti slučaja u obzir, Interpol je, može se kazati, donio odluku kojom je vlastiti integritet zaštitio od političkih konotacija", kaže Sakić za Euronews.
Sakić smatra da je Dodik iz ove epizode izašao sa instrumentom međunarodnog prava "koji se u političkom smislu tumači kao potvrda da se protiv njega vodi krivični postupka radi krivičnog djela političke prirode, te će mu poslužiti kao efektina politička podloga za dalje djelovanje".
Ipak, mišljenje pojedinih pravnika je da su uslovi za raspisivanje Interpolove potjernice ipak postojali. Advokat Ifet Feraget stava je da u slučaju "Dodik-Stevandić", nema političke pozadine.
"Mislim da je to pogrešno tumačenje jer krivična djela kojima se štiti ustavni poredak, u konkretnoj situaciji, krivično djelo, napad na ustavni poredak, ima izuzetno, izuzetno, izuzetno važan objekat krivično pravne zaštite i možemo reći da je to ustvari napad na društvo u cjelini".
Odluka Interpola u vladajućim političkim krugovima u RS dočekana je trijumfalistički smatra politička analitičarka Tanja Topić koja upozorava da se vrijeme koje su pojedini već ocijenili kao vrijeme najdublje političke krize od Dejtona, neće završiti odlukom Interpola.
"Za one ljude koji su blisku krugu Milorada Dodika ovo je proslavljeno kao velika politička pobjeda i odmah se ta odluka, koja je protumačena kao pod navodnim znacima kao politički progon, odmah nastoji prebaciti na pravni teren jer smo vidjeli da su uslijedili automatski zahtjevi za poništavanjem presude suda i obustavljanjem svih tih procesa".
Međunarodnih reakcija nije bilo ali je generalni sekretar NATO-a Mark Rutte uoči odluke Interpola ponovio kako nadležni u BiH treba da preuzmu odgovornost za državne poslove i da NATO ne može prihvatiti bezbjednosni vakuum u BiH. Prije odluke Interpola Dodik je pozvan na saslušanje u Tužilaštvo BiH u još jednom predmetu- predmetu "Vila".