Loader
Loader
Pronađite nas

Usvojen izvještaj Komisije za praćenje rada Agencije za prevenciju korupcije

Omiljeni Dječiji festival “Mali šlager” predstavio himnu: Takmiči se 22 djece

    Počela podjela vaučera porodicama pogođenim poplavama: Ko može dobiti 650 KM, a ko i do 1250 KM?

    Donja Jablanica (Izvor: AP Photo/Armin Durgut)
    Euronews.ba
    Objavljeno

    Katastrofalne poplave koje su početkom oktobra pogodile niz općina u HNK i SBK dio stanovnika ostavile su bez osnovnih sredstava za preživljavanje. Nekima su domovi u potpunosti uništeni, drugi su pretrpjeli znatnu štetu.

    ADVERTISEMENT

    S obzirom na to da smo već dobro zagazili u kasnu jesen, svaka potpora porodicama, pa i ona finansijska, dobro je došla kada govorimo o boljoj pripremi za izazove koje donosi zima, od nabave ogrjeva pa do prehrambenih namirnica, a kako bi se stanovnici lokalnih zajednica lakše suočili s problemima, počela je realizacija projekta finansijske podrške koji će obuhvatiti gotovo 700 porodica, piše Večernji list BiH.


    Federalni ministar rada i socijalne politike Adnan Delić, sekretar Crvenog križa Federacije BiH Daniel Tučić i predstavnik UNICEF-a za BiH Marc Lucet počeli su s podjelom vaučera porodicama koje su pretrpjele materijalnu štetu, a pritom će se iznos od 618.800 KM raspodijeliti na 694 porodice.


    Kada je riječ o iznosima podrške, ona će ovisiti o broju članova porodice te će se kretati od minimalno 650 do maksimalno 1250 KM. Najmanji iznos od 650 KM namijenjen je jednočlanim domaćinstvima, dok domaćinstva s pet članova dobivaju 1250 KM. Porodice s dva člana 800 KM, odnosno svaka porodica dodatnih 150 KM za svakog sljedećeg člana.


    Iz Ministarstva rada i socijalne politike objasnili su i kako će se vaučeri moći koristiti u Bingovim trgovinama u mjestima prebivališta ili na području Federacije BiH do kraja ove godine. Važno je za napomenuti i kako su vaučeri u iznosima od 50 i 100 KM te se mogu trošiti jednom ili u više navrata, shodno potrebama porodice.


    Akcija podjele vaučera je počela u Fojnici i Kiseljaku, a tom prilikom ministar Delić je s predstavnicima UNICEF-a i Crvenog križa te uz prisutnost načelnika ovih općina obišao nekoliko porodica.


    Delić je tom prilikom objasnio i kako Federalno ministarstvo rada i socijalne politike nije imalo predviđena sredstva u budžetu za ovakve namjene, ali su zato napravili prenamjenu sredstava s jednog od programa socijalne zaštite kako bi pružili podršku porodicama koje su pretrpjele ogromne gubitke.


    "Naš cilj je pokazati solidarnost i dati konkretnu, barem i simboličnu pomoć, što smatramo važnim svima, a posebno obiteljima s djecom, starijim i nemoćnim osobama - rekao je ministar Delić. Predstavnik UNICEF-a u BiH Marc Lucet tom se prilikom osvrnuo i na druge načine pomoći, naglasivši kako UNICEF također podržava i psihosocijalne usluge na licu mjesta, osiguravajući tako obiteljima pristup emocionalnoj i mentalnoj zdravstvenoj zaštiti koja im je potrebna kako bi prevladali preživljene traume. Potvrdio je i kako će se provesti i proces praćenja distribucije vaučera, a cilj je ocijeniti zadovoljstvo i osigurati da podrška stigne do onih kojima je najpotrebnija. Ovo će također pomoći da se identificiraju dodatne usluge koje su ključne za socio-ekonomski oporavak obitelji, stvarajući put za dugoročnu otpornost", kazao je Lucet.


    Važnu ulogu u pripremi ovoga projekta imao je Crveni križ Federacije BiH koji je u saradnji s civilnom zaštitom svih pet općina i gradova mapirao 694 porodice sa svim relevantnim podacima o njihovim kućanstvima.


    Tučić je u tom kontekstu objasnio i kako je izrađena, i to prvi put, humana karta stanovništva, a omogućila je detaljan uvid u potrebe 694 porodice. Ti podaci iznimno su vrijedni i kao baza podataka za buduće projekte aktivnosti kada govorimo o potpori pogođenom stanovništvu.


    Karta je, dodao je, posebno važna za kućanstva u kojima žive djeca, starije ili nemoćne osobe jer omogućava ciljanu i učinkovitu pomoć upravo onima kojima je najpotrebnija, rekao je Tučić.


    Podjela vaučera nastavit će se idućih dana na područjima Jablanice, Konjica, Fojnice, Kreševa i Kiseljaka, piše Večernji list BiH.


    Usporedno s izravnom podrškom porodicama na terenu se realiziraju brojne aktivnosti koje se odnose na obnovu infrastrukture, ali i smještaj porodica koje su ostale bez svojih domova.


    Naravno, značajnu podršku svim procesima treba očekivati u sklopu međunarodne financijske pomoći, a trenutačno se čeka popunjavanje zahtjeva za Fond solidarnosti EU, koji treba dostaviti Europskoj komisiji.

    Možda će vam se svidjeti

    Savjet ministara danas o saradni sa NATO-om i donacijama za poplavljena područja

    Procjena štete od oktobarskih poplava iznosi 179 miliona KM

    Nikšić s predstavnicima 'Pomozi.ba': Intenzivirati saradnju vlasti i nevladinog sektora