Iako Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine za svake izbore provede između 50 i 60 tendera, po prvi put početkom septembra biće raspisan međunarodni poziv za nabavku novih izbornih tehnologija, vrijedan oko 112 miliona KM. Novac je to koji je odlukom nametnuo visoki predstavnik Christian Schmidt, jer saglasnosti domaćih političara nije bilo. Hoće li novi izborni proces biti provodiv već na narednim izborima?
Koji ekspert može do maja 2026. godine provesti proceduru nabavke novih izbornih tehnologija, naći dobavljača, implementirati opremu na cijeloj teritoriji BiH, obučiti sve u procesu, pita se ministar finansija BiH Srđan Amidžić.
“To je moguće samo na jedan način, ako je oprema već spremna”, kaže Amidžić.
Otvoreno priznaje da će učiniti sve da opstruiše procese isplate novca koji je nametnuo Christian Schmidt.
“Čija je oprema, koliko je stara? Postavljate pitanje budžeta, to je suludo, s kim se dogovaramo. Mi, što god budemo mogli da uradimo da opstruišemo te procese, mi ćemo opstruisati i nećemo prihvatiti”.
A rok od 45 dana počinje da teče od dana raspisivanja međunarodnog tendera za nove tehnologije, koji bi, prema najavama, mogao otpočeti u septembru. CIK ubrzano radi, ali i računa na eventualne žalbe.
“Mi ulazimo u veliki rizik, veliki izazov. Naravno, mi ne možemo spriječiti žalbe, ali možemo učiniti sve da naš tender bude u skladu sa zahtjevima Zakona o javnim nabavkama”, kažu u CIK-u.
A šta se mijenja? Jedan član biračkog odbora moći će da provjeri identitet birača i na osnovu otiska prsta i lične karte. Nema više prozivanja imena i prezimena, kako bi svi, pa i posmatrači, čuli ko glasa. Prije ubacivanja listića u kutiju, isti će biti skeniran, što bi automatski trebalo da se bilježi u sjedištu CIK-a. Naravno, preduslovi su stabilna internet konekcija i napajanje električnom energijom.
“One promjene koje očekujemo jesu da izborni dan bude oslobođen od brojnih izbornih nepravilnosti, kao što su višestruko glasanje, glasanje umjesto umrlih, dodavanje preferencijalnih glasova, poništavanje glasačkih listića. Eliminisaćemo one nepravilnosti koje nastaju prilikom transporta izbornog materijala i prilikom unosa u jedinstveni informacioni sistem”, kaže Hasan Kamenjaković iz Koalicije “Pod lupom”.
Nove tehnologije će vratiti povjerenje u izborni proces, kažu u Koaliciji “Pod lupom”, dodajući da reforme podržava 83% građana BiH.
U Transparency Internationalu su protiv nametanja, ali za reforme.
“Stav naše organizacije je da nismo za to da visoki predstavnik donosi bilo šta. Ali definitivno se zalažemo za uvođenje izbornih tehnologija jer su se pokazale brojne nepravilnosti, da se dopisuju glasovi itd., potvrdilo se to i brojnim presudama i za Doboj i za izbore 2022. godine”, rekao je Srđan Traljić iz TI BiH.
BiH je prošle godine u sklopu USAID-ovog pilot projekta nabavila 174 optička skenera koji su se koristili na izborima u sedam opština, od Vogošće do Prijedora. Za pokrivanje teritorije cijele države potrebno je 6.000 skenera i isto toliko biometrijskih uređaja.