Loader

Loader
Pronađite nas

Usvojen izvještaj Komisije za praćenje rada Agencije za prevenciju korupcije

Nove tehnologije na izborima: Brži rezultati i veće povjerenje građana?

    Rudari Zenice traže sistemsko rješenje: Nezadovoljni postignutim dogovorom s Vladom FBiH

    Copyright European Commission Audiovisual Service
    Melisa Teletović
    Objavljeno

    Više stotina rudara Rudnika mrkog uglja Zenica okupilo se ispred Vlade Federacije kako bi ukazali na loš položaj i probleme sa kojima se suočavaju.

    ADVERTISEMENT

    Iako je dogovor postignut, ipak njime nisu zadovoljni svi rudari. Kako su rekli očekuju sistemsko a ne trenutno rješenje za zaposlene u rudniku mrkog uglja u Zenici.


    Dogovor između Vlade FBiH i sindikata rudnikao isplati majskih i junskih plata zeničkim rudarima je postignut. Međutim, kada je to saopćeno rudarima okupljenim pred federalnom Vladom izrazili su nezadovoljstva i negodovanja.


    Rudar Selver u rudniku mrkog uglja u Zenici radi 38 godina, kaže ne može u penziju jer mu doprinosi nisu uplaćivani od 2009 godine.


    "Ja sam godinu dana bio na čekanju, evo sad kao nešto malo radimo tri mejseca ne dobivam ništa. Okako je nas uzela Elektroprivreda ništa nam ne plaća, sve dok smo sami funkcinisali dobro je bilo", rekao je Selver Memčić, rudar u RMU Zenica.


    Na sastanku je još dogovoreno da još 22 radnika u zeničkom rudniku budu penzionisani. Oni su te uslove stekli još prije godinu dana.


    "Od marta je proizvodnja u zeničkom rudniku obustavljena, a proteklih mjeseci obavljaju se samo inspekcijski poslovi. Podršku rudarima na protestima dale su i kolege iz drugih rudnika koji djeluju u sastavu Elektroprivrede BiH. I rudari u rudniku Kreka u Tuzli također imaju problema sa uplatom doprinosa i penzionisanjem", poručio je Sinan Husić, predsjednik sindikata Radnika rudnika FBiH.


    Rudnici u Federaciji godinama posluju s višemilionskim gubicima, a rudnik Zenica je zbog niske produktivnosti u fazi potpunog zatvaranja za što je potrebno donijeti poseban zakon i osigurati potrebna sredstva od Svjetske banke na čemu se trenutno radi. Zakon je u završnoj fazi.


    "Rudnik zenica nije rudnik koji se zatravara u okviru projekta tranzicije. Rudnik se zatvara zato što nema dovoljnih količina i kvaliteta uglja", pojasnio je Sanel Buljubašić, direktor Elektroprivrede BiH.


    Elektroprivreda BiH je od 2009. do 2024. godine uložila više od 383 miliona eura u sedam svojih rudnika kako bi održala njihovu likvidnost.

    Možda će vam se svidjeti