U zgradi Parlamenta Bosne i Hercegovine danas je održana konferencija povodom 30. godišnjice uspostavljanja diplomatskih odnosa između Narodne Republike Kine i Bosne i Hercegovine.
Konferenciju, kojoj su prisustvovali predstavnici zakonodavne i izvršne vlasti u BiH, predstavnici diplomatskog kora, poslovne i akademske zajednice, kao i predstavnici međunarodnih i nevladinih organizacija, organizovalo je Udruženje prijateljstva Bosne i Hercegovine i Narodne Republike Kine u saradnji sa Grupom prijateljstva za Aziju Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH).
Medijima se obratila ambasadorica Kine u BiH Li Fan, ističući značaj ove godišnjice za razvoj međusobnih odnosa, prijateljstva i saradnje između dviju zemalja.
Ambasadorica Li Fan zahvalila je svim pojedincima koji su doprinijeli jačanju kinesko-bosanskohercegovačkih odnosa tokom protekle tri decenije. Istakla je da će u večernjim satima biti upriličena filmska projekcija i svečani prijem u Gazi Husrev-begovoj biblioteci.
Govoreći o proteklim godinama saradnje, ambasadorica je podsjetila da su Kina i BiH neprekidno gradile odnose zasnovane na jednakosti, međusobnom poštovanju i uzajamnoj koristi. Podsjetila je da su predsjednik Kine Xi Jinping i predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović 3. aprila razmijenili čestitke povodom ove godišnjice.
"Predsjednik Xi je istakao da su obje strane razvijale bilateralne odnose na principima jednakosti, međusobnog poštivanja i obostrane koristi. Naši odnosi su primjer saradnje između zemalja različitih veličina, istorija i društvenih sistema. Obje zemlje pružaju podršku jedna drugoj, kako u razvoju tako i u teškim trenucima, što potvrđuje i princip da 'pravi prijatelji dijele i dobro i zlo'", poručila je ambasadorica.
Osvrnula se i na konkretne rezultate saradnje u okviru inicijative "Pojas i put“, naglasivši da je trgovinska razmjena između dviju zemalja u 2024. godini porasla za 15,2 posto. Među značajnim projektima koji su doprinijeli razvoju lokalne zajednice izdvojila je vjetropark Ivovik, most Počitelj, bolnicu u Doboju i gradsku prugu u Sarajevu.
Također je podsjetila na Sporazum o ukidanju viza iz 2018. godine, koji je doprinio rastu broja kineskih turista u BiH, kao i na doprinos Konfucijevih instituta i sinoloških programa u jačanju kulturne razmjene.
"Kineska strana želi da podigne naše odnose na još viši nivo, kako bi donijeli još više koristi narodima naših zemalja", zaključila je ambasadorica Li Fan.
Zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma PSBiH i predsjedavajući Grupe prijateljstva za Aziju PSBiH Marinko Čavara kazao je da je proteklih 30 godina iskorišteno za institucionalno jačanje političkih, gospodarskih i kulturnih odnosa Kine i BiH.
"Zahvaljujem svim institucijama, pojedincima u Narodnoj Republici Kini i u Bosni i Hercegovini koji su doprinijeli da sa jednom velikom zemljom kao što je NR Kina imamo tako dobre odnose. Zahvaljujem i što se nisu uplitali u unutrašnje stvari BiH. Vjerujem da ćemo uspjeti još više poboljšati odnose na korist obje države i da će to svi u Bosni i Hercegovini prepoznati, te da ćemo se okrenuti potpunoj saradnji i izgradnji još boljih odnosa u svim segmentima", rekao je Čavara.
Predsjednik Udruženja prijateljstva Bosne i Hercegovine i Narodne Republike Kine Faruk Borić podsjetio je da se u zgradi PS BiH prije deset godina slavilla 20. godišnjica diplomatskih odnosa Kine i Bosne i Hercegovine, te da je nakon deset godina zaista vidljiv značajan skok u saradnji u svim oblastima.
"Naravno, mi koji to pratimo pobliže zadovoljni smo i uvijek tražimo načine kako da se ta saradnja poboljša, ali ako zaista pogledamo tih deset godina unatrag, saradnja je cvjetala u svim mogućim poljima. Od infrastrukturnih projekata koji su se dešavali u BiH u svim njenim dijelovima, preko energetskih projekata koje očekujemo u narednom periodu, naročito iz oblasti zelene energije, do međuljudske saradnje koja uključuje i porast turizma, a koji je opet u zamahu nakon donošenja bezviznog režima", istaknuo je Borić.
Konferencija je realizovana u tri panela, u okviru kojih se diskutovalo o diplomatskim i ekonomskim elementima saradnje BiH i NR Kine, kao i o obrazovnoj, kulturnoj saradnji i međuljudskoj razmjeni između dvije zemlje.