Loader
Pronađite nas

Usvojen izvještaj Komisije za praćenje rada Agencije za prevenciju korupcije

Nacionalnoj biblioteci BiH isključeni telefoni: Nismo u mogućnosti plaćati račune

    (Samo)kritika pravosuđa: "Ne ocjenjivati tužioce po broju optužnica, već po dobijenim slučajevima"

    Halil Lagumdžija ( Izvor: Srna )
    Srna
    Objavljeno

    Rak-rana krivičnog sudstva u Bosni i Hercegovini je potvrđivanje optužnice, izjavio je danas novinarima u Sarajevu predsjednik Visokog sudskog i tužilačkog savjeta BiH Halil Lagumdžija.

    ADVERTISEMENT


    "Tužioci u prvoj fazi moraju raditi svoj posao do kraja profesionalno i korektno, i ne dozvoliti da im to rade policijske agencije, nego oni moraju rukovoditi istragom, tako da svemu ono što nije suštinski za optuženje, ne treba dozvoliti da ide u fazu glavnog pretresa", rekao je Lagumdžija, odgovarajući na pitanje o političkim i kriminalnim pritiscima na pravosuđe u BiH.


    Tu, kaže on, postoji problem jer je rak-rana krivičnog sudovanja potvrđivanje optužnice i ono ni izbliza, ne zadovoljava ono što bi u suštini trebalo da zadovolji i tu je ključna uloga na integritetu nosilaca pravosudnih institucija.


    Čak 99 % potvrđenih optužnica, epilog poražavajući


    "U nekim ranijim izjavama rekao sam da bismo trebali da tužioce učinimo do kraja profesionalnim i da treba da više razmišljaju o konačnom ishodu krivičnog postupka, da njihovu ocjenu treba dijelom vezati ne samo za potvrđene optužnice nego i za konačan ishod krivičnog postupka. Kad to uradimo, tužioci će biti kritičniji sa podizanjem optužnica", naveo je Lagumdžija.


    Prema njegovim riječima, sada se optužnice, uglavnom, u 99 odsto slučajeva potvrđuju, što samo za sebe govori da taj sistem nije dovoljno dobar i da treba da dođe do promjene zakona o krivičnim postupcima, da će taj sistem potvrđivanja optužnice biti stroži i da kroz taj vid neće u glavni pretres biti upućivano ono što i ne bi trebalo.


    On je dodao da tamo gdje postoji problem sa integritetom sudija i tužilaca, postoji i veća opasnost od određenih vrsta pritisaka, mada su oni najčešće posljedica konekcije sa političarima, a rijetko ili gotovo nikako direktna konekcija sa kriminalcima.

    Možda će vam se svidjeti