Dan sjećanja na žrtve genocida nad Srbima, Јevrejima i Romima u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj i 80. godina od proboja logoraša iz koncentracionog logora Јasenovac obilježen je danas u Donjoj Gradini.
Danu sjećanja na žrtve genocida u Donjoj Gradini prisustvovalo nekoliko hiljada građana.
Na Grobnom polju "Topole" u Spomen-području Donja Gradina položeni su vijenci za više od 500.000 Srba, 40.000 Roma, 33.000 Јevreja i 127.000 antifašista koji su mučki ubijeni u jasenovačkom sistemu hrvatskih koncentracionih logora.
Ambasadorka Izraela u BiH Galit Peleg pročitala je danas pismo predsjednika Izraela Isaka Hercoga povodom obilježavanja Dana sećanja na žrtve zločina genocida NDH u koncentracionom logoru Јasenovac i njegovom najvećem stratištu Donjoj Gradini, u kojem se, između ostalog, ističe da kao predsjednik Izraela ima dužnost da podsjeća na sve koji su ubijeni tokom Holokausta i Drugog svjetskog rata.
Ekspert za istraživanje Holokausta Gideon Greif izjavio je na stratištu u Donjoj Gradini da takav opasni režim kao što je bila Nezavisna Država Hrvatska nije smio da postoji, kao i da i danas nastavljaju da prijete opasnosti iz prošlosti, čemu se treba suprotstaviti.
Donja Gradini je simbol stradanja, koje svjedoči o sistematskom ubijanju i tome da postoje monstrumi koji su htjeli da zatru cijeli jedan narod, ali da je današnje okupljanje dokaz da to nije moguće, rekao je Milorad Dodik predsjednik Republike Srpske.
Vučić: Nikada nam neće oprostiti jame koje svjedoče o njihovim zločinima
Nikada nam neće oprostiti jame koje svjedoče o njihovim zločinima, rekao je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić u Donjoj Gradini gdje je prisustvovao obilježavanju Danu sjećanja na žrtve genocida nad Srbima, Јevrejima i Romima u NDH.
Stanivuković: Na obalama Save, NDH pokušala da zatre jedan narod
"Ovdje, na obalama Save, gdje je Nezavisna Država Hrvatska pokušala da zatre jedan narod, nikao je vječni dokaz da zlo nikada nema posljednju riječ. Danas, dok gledamo naše najmlađe kako dolaze u Donju Gradinu i uče ko su, odakle su, i zašto nikada ne smiju zaboraviti, znamo da smo ispunili dio svete dužnosti prema onima koji su za nas položili svoje živote", rekao je gradonačelnik Banjaluke i lider PDP-a, te dodao:
"Poštujemo, jer bez poštovanja nema dostojanstva. Čuvamo istinu, jer istina je temelj našeg postojanja. U čast 700.000 jasenovačkih anđela, u Donjoj Gradini moramo izgraditi park sjećanja da generacije koje dolaze uvijek znaju da je život nadjačao smrt, da je istina nadjačala laž, i da je ljubav prema svome rodu najveća sila koju čovjek može imati", istakao je Stanivuković.
Miličević: Ne smijemo zaboraviti sve one koji su postradali
"Danas, na svetom mjestu Jasenovca, klanjamo se sjenama nevinih. Na ovom mjestu bola, stradanja i nezamislive ljudske patnje, prije 80 godina naši su mučenici napravili posljednji čin otpora – proboj iz logora smrti", izjavio je Miličević koji je predvodio delegaciju SDS-a na obilježavanju Dana sjećanja.
Miličević je poručio da se ne smije zaboraviti šta je Jasenovac bio.
"Ne smijemo zaboraviti djecu, majke, starce i nevine koji su postradali samo zato što su bili Srbi, Jevreji i Romi. Danas im odajemo počast tišinom, suzom i ponosom i zaklinjemo se da ćemo čuvati istinu – ne iz mržnje, već iz ljubavi prema našima i prema pravu na istinu koju dugujemo budućim generacijama", rekao je Miličević.
Romski aktivista iz Srbije Dragoljub Acković je prije molitve na romskom jeziku, obraćajući se prisutnima, kazao da su vremena za Srbiju i Republiku Srpsku vrlo teška.
Ukazao je da je na prostoru Donje Gradine stradalo više od 40.000 Roma, a da je na groblju pobrojano tačno 16.173 imena i prezimena.
"Širom NDH, najmanje još 50.000 pripadnika ovog naroda je stradalo. Odgovor na pitanje koliko je Roma stradalo u NDH potražite u sabiranju ovih podataka. Braćo i sestre, molim vas da podržite inicijativu Romske unije, da se u Evropskom parlamentu i Ujedinjenim nacijama usvoje rezolucija o samoodređenju Roma u Drugom svjetskom ratu", kazao je Acković.