Poput nemogućnosti primjene i konstantnog prolongiranja implementacije Zakona o VSTV-u, sličan primjer manipulacije interesima građana primjetan je i s realizacijom Zakona o sprječvanju sukoba interesa u institucijama na nivou Bosne i Hercegovine, navodi se u saopćenju Centra za sigurnosne studije BiH.
"Nakon nekoliko godina čekanja na donošenje zakona, koji bi trebao uspostaviti najbolje evropske prakse u borbi protiv pošasti korupcije i konačno osigurati vladavinu prava u traženju odgovornosti nosilaca vlasti na državnom nivou, svjedočimo još jednom flagrantnom izigravanju povjerenja političkih elita u odnosu na one koji su im povjerili obavljanje vlasti u njihovo ime. Slavodobitno usvojeni zakoni, u cilju ispunjavanja uslova za napredak ka EU, činili su se kao konačno opredjeljenje da će vlast raditi u interesu građana i bar na državnom nivou kvalitetno urediti mogućnost zloupotrebe položaja i izgradnje integriteta zvaničnika na najvišim funkcijama", naveli su u saopćenju.
Dodali su da zakazivanje 15. sjednice Komisije za borbu protiv korupcije za 14. april 2025. godine u starom sazivu, odnosno s parlamentarnim predstavnicima, "porazno ukazuje da ni nakon skoro godinu dana od obaveze imenovanja novih stručnih i kompetentnih članova komisije, koji ne mogu biti nosioci javnih funkcija, aktuelna vlast nije spremna ili sposobna da realizuje ono što je usvojila."
"Na građanima, ali i onima koji prate realizaciju preuzetih obaveza u primjeni evropskih vrijednosti i principa, je da procijene u kojoj mjeri su vlasti odlučne i istinski opredjeljene da se odreknu svog komoditeta privilegija i podastru odgovornost građanima za svoje djelovanje. Na primjeru samo ova dva zakonska rješenja uočavamo da je javnost izigrana u promicanju standarda na zaštiti njihovih interesa i očiglednim manipulacijama se stvara privid deklarativnog napretka koji u praksi ne štiti interese onih kojima su prvenstveno namijenjeni i o čijim interesima bi vlast trebala najviše voditi računa", ističe se.
U ovoj organizaciji smatraju da globalni indeks percepcije korupcije, kao i izvještaji američke administracije, neupitno ukazuju na derogiranje napora i mjera u borbi protiv korupcije na svim nivoima vlasti, a da u BiH svjedočimo da vlast radi samo u svom interesu, a ne u korist onih koji s nestrpljenjem očekuju konkretne rezultate na vladavini prava u našem društvu.
"Manipulacija građanima na primjerima iluzije borbe protiv korupcije i prakse koja odudara od normativnih obaveza svakako ne ulijeva povjerenje da će se prije predizbornih kampanja promijeniti pristup političara prema njihovim potencijalnim glasačima", zaključili su.