Predsjednik Republike Turske Recep Tayyip Erdogan sastao se u Antaliji s članovima Predsjedništva Bosne i Hercegovine, predsjedavajućom Željkom Cvijanović te članovima Denisom Bećirovićem i Željkom Komšićem.
Tokom razgovora članova Predsjedništva BiH s predsjednikom Erdoğanom, Denis Bećirović je istakao da je predsjednik RS grubo napao na ustavni poredak države Bosne i Hercegovine i da je zbog toga reagiralo pravosuđe, navedeno je u saopštenju iz njegovog kabineta.
Dalje se u saopštenju dodaje da izjave pojedinih političara iz RS kako je uzrok krize visoki predstavnik nisu tačne.
"Sada je svima jasno da je cijeli paket antidejtonskih zakona u RS pripreman godinama i da to nema nikakve veze s visokim predstavnikom i prvostepenom presudom Suda BiH. Zato je važno da niko u Bosni i Hercegovini i u međunarodnoj zajednici ne podcijeni opasnost s kojom se suočava država Bosna i Hercegovina", istaknuto je u saopštenju.
Navodi se i kako sudske presude nezavisnih pravosudnih institucija ne trebaju biti predmetom komentara, već da se moraju provoditi.
"To moraju shvatiti i Dodik i njegovi najbliži saradnici koji još uvijek učestvuju u napadu na ustavni poredak države Bosne i Hercegovine. Dodikove ponude da se udar na ustavni poredak riješi političkim pregovorima su neprihvatljive, jer ne može biti pregovora o poštivanju Ustava i zakona Bosne i Hercegovine", zaključeno je u saopštenju Denisa Bećirovića.
Komšić: Pozicija Turske nikad nije bila upitna kada je riječ o BiH
Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić izjavio nakon sastanka članova Predsjedništva BiH s turskim predsjednikom Recepom Tayyipom Erdoganom, kako se u kontekstu aktuelne političke krize u BiH ne može razgovarati o odlukama pravosudnih organa.
Komšić je nakon sastanka, koji je trajao više od sat vremena, kazao da su članovi Predsjedništva Bosne i Hercegovine iznijeli svoje mišljenje u daleko ljepšem tonu, nego što je to u Sarajevu.
„Naravno, pozicija Republike Turske nikad nije bila upitna kada je riječ o Bosni i Hercegovini. Prije svega, o zaštiti teritorijalnog integriteta, suvereniteta i nezavisnosti Bosne i Hercegovine, o tome se ne diskutira u Republici Turskoj niti pred turskim zvaničnicima. To je neosporna stvar i tako će biti i ubuduće", naveo je Komšić.
Dodao je kako se otvorilo i pitanje kako izaći iz te situacije, šta uraditi.
"Gospodin Bećirović i ja smo stava da institucije Bosne i Hercegovine moraju raditi svoj posao, mada je gospođa Cvijanović potencirala potrebu otvaranja neke vrste dijaloga, ne navodeći s kim ili o čemu. Moje pitanje je bilo s kim se i o čemu treba voditi dijalog? Ko je taj koji treba u ovoj situaciji da razgovara s Dodikom? Prije svega, ne može se razgovarati o odlukama pravosudnih organa, to nije sporno. Može se razgovarati samo o tome da Dodik poništi zakone koje je donijela NSRS, a šta će pravosuđe u konačnici uraditi, to je do organa Suda i Tužilaštva BiH, svakako nije do političara”, poručio je Komšić.
Cvijanovićeva o Schmidtu, Komšić i Bećirović o Dodiku
Predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović razgovor je ocijenila dobrim.
"Ukazala sam da je dijalog demokratski izabranih predstavnika naroda u okviru domaćih institucija od ključnog značaja za prevazilaženje aktuelne političke i ustavne krize u BiH", navele je Cvijanović na svom Instagram profilu.
Na sastanku sa predsjednikom Turkse je bilo zanimljivo, ocijenila je CVijanović za RTRS. Moglo se, dodala je, vidjeti kako tri člana Predsjedništva imaju naslaganja kada je u pitanju BiH, ali i kada je u pitanju budućnost zemlje - navela je Cvijanovićeva.
Istakla je da je ukazala da RS ne prihvata da neizabrani stranac diktira kako će zemlja izgledati.
" Ne može neizabrani stranaca mimo mandata i mimo imenovanja, što je najvažnije, da reguliše oblasti koje su jako važne. Ne može mijenjati Izborni zakon, Krivični zakon i Ustav zemlje. To su nadležnosti domaćih institucija".
Poručila je da se sve što nije proizvod domaćih institucija mora preispitati.
"Druga dva člana Predsjedništva su samo spominjala Milorada Dodika. Oni ne znaju pričati o ničemu drugome. U jednom trenutku sam, u šali rekla, da postave još jednu stolicu da dođe predsjednik Srpske i da sve objasni", navela je Cvijanovićeva za RTRS.
Iskazala je i zahvalnost Erdoganu koji je pokazao veliko interesovanje i koji je da priliku da svi razgovaraju na jednkoj ravni.
Sastanak je održan na marginama Četvrtog Antalijskog diplomatskog foruma, međunarodnog događaja koji okuplja lidere i zvaničnike iz cijelog svijeta, a održava pod pokroviteljstvom turskog predsjednika Erdogana.