Kiša koja pada unazad nekoliko dana, napravila je velike probleme širom Bosne i Hercegovine.
Rijeke u pojedinim gradovima i opštinama su se izlile iz korita, voda prodrla u kuće, a iza naroda BiH bila je jedna besana noć.
Federacija Bosne i Hercegovine
Kada je u pitanju Sarajevo, najteže je na lokalitetu Curine njive.
Gradonačelnik Sarajeva, Predrag Puharić, obišao je pomenuto područje te poručio da je situacija alarmantna.
"Situacija je alarmantna i zahtijeva hitne, vanredne mjere i sinhronizovan odgovor svih nadležnih službi. Samo zajedničkim i koordinisanim djelovanjem možemo ublažiti posljedice i zaštititi građane i njihovu imovinu", naglasio je Puharić.
Zajedno s predstavnicima civilne zaštite i mjesne zajednice, gradonačelnik se upoznao s trenutnim stanjem na terenu, gdje su višednevne obilne padavine dodatno pogoršale ionako rizičnu situaciju, uzrokujući aktivaciju klizišta i pojavu poplava.
Širokača (Izvor: Euronews BiH)
"Naša odgovornost je da u ovim teškim trenucima pokažemo solidarnost i zajedništvo, te pružimo podršku porodicama koje su, nažalost, bile prinuđene napustiti svoje domove uslijed pogoršanja stanja na klizištu iznad naselja Širokača", izjavio je Puharić.
Unsko-sanski kanton
U pojedinim mjestima u USK, vodostaj rijeka je dostigao vrhunac.
Takav je slučaj i u Ključu, gdje Civilna zaštita obilazi kritične lokacije, nakon što je vodostaj Sane porastao na 245 centimetara, a vodostaj rijeke Sanice iznosi 309 centimetara.
Ključ, rijeka Sana (Izvor: BHMETEO/Facebook)
Situacija je teška i u Sanskom Mostu, gdje je izmjeren vodostaj od 372 centimetra, što je svega osam centimetara niže od kritičnog nivoa kada se poduzimaju mjere odbrane od poplava.
Rijeka Sana, Sanski Most (Izvor: Facebook)
Zeničko-dobojski kanton
Premijer ZDK, Nezir Pivić, kazao je da je vodostaj rijeka na tom području u opadanju, ali je pozvao i na oprez.
"Stalno sam u kontaktu sa ljudima iz Civilne zaštite. Nije bilo potrebe za evakuacijom ili spasavanjem ljudi, te se nadamo da će tako i ostati. Sve službe su u stanju pripravnosti i spremne za djelovanje. Ako nivo padavina ostane na razini koju smo imali, procjene su da ne bi trebalo biti većih problema s poplavama u ZDK-u. Ipak, nastavit ćemo pratiti stanje u suradnji s Civilnom zaštitom tokom noći", kazao je Pivić.
Pripadnici Profesionalne vatrogasne jedinice (PVJ) Zenica uspješno su zaustavili rast vodostaja, sprječavajući prodor vode prema objektima i kućama na Ušću.
PVJ Zenica (Izvor: Facebook)
“Zahvaljujući brzoj i efikasnoj intervenciji, omogućen je potpuno normalan pristup svim kućama i objektima”, naveli su iz PVJ Zenica.
Rijeka Bosna se na svom toku kroz Visoko na nekoliko mjesta izlila iz korita.
Rijeka Bosna, Visoko (Izvor: Printscreen/Visoko.ba)
Tokom noći vodostaj Bosne je rastao iz sata u sat i Visočani su jutros mogli vidjeti posljedice toga. Uz sve to, zbog visokog vodostaja Bosne, rijeka Fojnica nije mogla da se “normalno” ulijeva u Bosnu tako da je iz tog razloga i nivo ove rijeke tokom noći značajno porastao.
Tuzlanski kanton
Prema izvještaju Kantonalne uprave civilne zaštite, vodostaji rijeka i lokalnih vodotoka su u porastu, a zabilježeni su i slučajevi plavljenja, aktiviranja klizišta te otežanog odvijanja saobraćaja.
U opštini Banovići došlo je do izlivanja lokalnog potoka u MZ Grivice, naselje Đaci, što je izazvalo plavljenje okućnice jedne kuće. Prekid putne komunikacije zabilježen je kod mosta Zelenika na Zlači.
Na području Gračanice rijeka Spreča se izlila i poplavila oko 30 hektara poljoprivrednog zemljišta. U Donjoj Lohinji oštećen je putni pravac, dok je u Pribavi zatvoren Suhi most na putu prema Sočkovcu, a gradski Štab civilne zaštite najavio je sjednicu tokom dana.
Tuzla: Tri klizišta i poplavljeni podrumi
Na području grada Tuzla evidentirana su tri klizišta – u naselju Bećarevac (MZ Brčanska Malta), zatim u MZ Kula (16. muslimanske brigade) i na Banji brdu. Prijavljeno je i plavljenje podrumskih prostorija u Vukovarskoj ulici.
Lukavac: Potraga za nestalim licem
Na području Lukavca nema plavljenja, ali traje potraga za osobom koja je nestala u rijeci Jali. U akciji učestvuju pripadnici Profesionalne vatrogasne jedinice i Gorske službe spašavanja, a potragu otežava visok vodostaj i brza struja.
Ništa bolja situacija nije ni u Gradačcu.
Došlo je do plavljenja na području mjesne zajednice Kerep.
"Vrši se upozoravanje stanovništva da pređu ili u više spratove ili se evakuišu u susjedne objekte kako ne bi ugrozili svoje živote", saopšteno je iz Civilne zaštite Gradačac.
"Pratimo vodostaj do rijeke Tinje gdje je primjetno plavljenje poljoprivrednih površina. Registrovano je i aktivirano klizište, jedna porodica je izmještena", dodaje se u saopštenju Civilne zaštite Gradačac.
Brčko distrikt
Rijeka Brka u mjestu Palanka, izašla je iz korita. Evakuisano je osam porodica iz domova.
Na terenu su ekipe Civilne zaštite.

Takođe, rijeka Brka, izlila je i u Mjesnoj zajednici Gornji Rahić.

Republika Srpska
U RS, situacija je nešto alarmantnija.
Kada je u pitanju Banjaluka, nadležne ekipe Gradske uprave aktivno prate situaciju.
Odvodni sistemi na nekim lokacijama ne mogu da prihvate svu vodu, što dovodi do plavljenja ulica, ali su dežurne službe na terenu i preduzimaju sve potrebne mjere. Na kritičnim tačkama postavljene su vreće s pijeskom kako bi se zaštitili domovi i minimizirala materijalna šteta, navode iz Gradske uprave.
"Rijeka Vrbanja je u porastu, ali gradske službe ističu da je situacija pod kontrolom. Hidrocentrala u Bočcu uspjela je da snizi nivo akumulacionog jezera za tri metra, čime je spriječeno dalje povećanje nivoa vode. Poplavni nivoi su daleko od najviših, te nema razloga za paniku", rekao je gradonačelnik Draško Stanivuković.
Civilna zaštita i profesionalne vatrogasne jedinice tokom dana punili su vreće s pijeskom i bili su u pripravnosti za eventualne intervencije. Takođe, održana je sjednica Štaba za vanredne situacije.
Vodostaj rijeke Vrbas od 381cm u Delibašinom selu na području Banjaluke prešao je kotu vanredne odbrane od poplava, saopšteno je iz Odjeljenja za hidrologiju Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Vodostaj Vrbasa (Izvor: Facebook)
Ulice u banjalučkom naselju Lazarevo su pod vodom jer se Vrbas izlio, dok su se potoci u Hilandarskoj ulici u Priječanima, takođe izlili te voda prijeti kućama.
Potok, Priječani (Izvor: Facebook)
U Laktašima je sinoć proglašena vanredna situacija zbog nestabilnog vremena, obilnih padavina i izlivanja rijeka. Vatrogasci su evakuisali porodicu u Јablanu jer je voda ušla u kuću.
Gradonačelnik Laktaša Miroslav Bojić rekao je sinoć da je nakon sjednice Štaba za vanredne situacije donesena odluka o vanrednom stanju.
Poplave u Laktašima (Izvor: Facebook)
"Izlijevanje velikog broja rijeka na teritoriji našeg grada glavni je uzrok za ovakvu odluku, pogotovo rijeke Bukovice koja u ovom momentu stvara velike probleme. Imamo već jedan dio kuća koje su pod vodom, dio stanovništva koji je prijavio da je poplavljen u prizemnim dijelovima, pa su se preselili na više spratove. Nalazimo se na terenu, sagledavamo situaciju. Tu su policija, vatrogasci, ronioci", kaže Bojić.
Vanredno stanje i u Modriči
U Modriči je proglašeno vanredno stanje jer se očekuje da će nivo Bosne dostići kotu vanredne odbrane od poplava, rekao je načelnik opštine Jovica Radulović.
"Nasip u naselju Modriča četiri na rijeci Bosni nije završen i postoji velika mogućnost da voda uđe u ovo izbjegličko naselja, gdje bi se zadržala i načinila veliku štetu", rekao je Radulović.
Radulović je naveo da je rijeka Bosna trenutno u koritu na maksimalnoj koti od 150 centimetara i za toliko je niža od redovne i 250 centimetara od vanredne odbrane od poplava.
"Bosna se tokom dana izlila na poljoprivredno zemljište u mjestima Koprivna, Vranjak Dugo Polje i Botajica, a trenutno opasnost predstavljaju pritoke Bosne. Sa posebnom pažnjom prati se i stanje na jezeru Modrac i rijeci Spreča u Federaciji BiH", naveo je Radulović.
Radulović, koji je i komandant Štaba civilne zaštite, istakao da je da Štab na vanrednoj sjednici proglasio mjere pripravnosti prvog i drugo stepena na području Modriče.
U Tesliću je proglašen prvi stepen odbrane od poplave.
Vodostaj Usore raste, te voda prijeti kućama.
Mjesta Stenjlak i Žarkovo su pod vodom.
Pripadnici Civilne zaštite su na terenu od sinoć.
Teška situacija je i u Kotor Varošu. Vodostaj Vrbanje je u porastu, te prema riječima tamošnjih vlasti, ona prijeti da se izlije ukoliko se padavine nastave tokom današnjeg dana.
Vrbanja, Kotor Varoš (Izvor: Facebook/Glas Kotor Varoša)
Stanovništvo pozivaju na oprez.
Saobraćaj otežan
Zbog obilnih kišnih padavina na putnom pravcu Miljevina-Dobro Polje saobraćaj se odvija otežano, kao i na putnom pravcu Srbac-Derventa.
Prema raspoloživim informacija MUP-a RS, saobraćaj magistralnim putem Kostajnica-Kozarska Dubica u mjestu Petrinja odvija se otežano, odnosno jednom saobraćajnom trakom, naizmjeničnim propuštanjem vozila, zbog vode na putu iz obodnog kanala koji je zatvoren.
Obustavljen je saobraćaj na putnom pravcu Gornji Podgradci-Mrakovica zbog odrona kod kamenoloma Vučijak.
Zbog poplavljene ulice u Јezeru došlo je do obustavljanja saobraćaja.
Na lokalnom putu Tutnjevac-Bobetino brdo u mjestu Tutnjevac u opštini Ugljevik potpuno je obustavljen saobraćaj jer je došlo do izlijevanja potoka.
Vremenska prognoza do ponedjeljka
U petak 28.3.2025. u Bosni i Hercegovini pretežno oblačno vrijeme sa kišom i pljuskovima. U večernjim satima očekuje se slabljenje, većinom i prestanak padavina. Vjetar slab do umjerene jačine sjevernog i sjeveroistočnog smjera. Temperatura zraka većinom između 6 i 12°C.
U subotu 29.3.2025. u Bosni i Hercegovini pretežno oblačno i nestabilno vrijeme sa kišom i pljuskovima. Vjetar slab sjevernog smjera. Najniža jutarnja temperatura zraka većinom između 4 i 9°C. Najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između 7 i 11°C, na jugu zemlje do 14°C.
U nedjelju 30.3.2025. oblačno sa kišom i pljuskovima u Bosni i sjeveru Hercegovine. U većem dijelu Hercegovine smanjenje oblačnosti, a lokalni pljuskovi su mogući u poslijepodnevnim satima. Vjetar slab do umjerene jačine sjevernog smjera. Najniža jutarnja temperatura zraka većinom između 4 i 9°C. Najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između 7 i 12°C, na jugu zemlje do 18°C.
U ponedjeljak 31.3.2025. umjereno do pretežno oblačno vrijeme sa slabom kišom. Najviše sunčanog vremena na jugu zemlje. Vjetar umjerene jačine sjevernog smjera. Najniža jutarnja temperatura zraka većinom između 3 i 6°C, na jugu zemlje do 8°C. Najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između 6 i 11°C, na jugu zemlje do 18°C.