Rusija se pripremala za sabotažne operacije protiv Sjedinjenih Američkih Država postavljanjem eksplozivnih uređaja u teretne pošiljke i njihovim slanjem avionom. Kao odgovor, SAD je upozorio ruskog predsjednika Vladimira Putina na posljedice zbog "podrške terorizmu", izvijestio je The New York Times pozivajući se na neimenovane izvore.
U decembru je šef NATO-a Mark Rutte izjavio da Rusija već dugo vodi ne prikriveni, već otvoreni rat protiv zemalja NATO-a. Rutteove tvrdnje uslijedile su nakon izvještaja OESS-a koje je otkrilo da je Rusija od početka rata u Ukrajini izvela približno 150 napada na zemlje NATO-a. Ti napadi uključuju cyber napade na željeznice, bolnice, GPS sisteme i vodovodne mreže. Izvještaj također ističe hakiranje, sabotaže i prijetnje vojnim objektima te podvodnoj infrastrukturi.
Porijeklo operacije sa zapaljivim uređajima datira još iz ljeta kada su se na aerodromima i skladištima u Njemačkoj, Velikoj Britaniji i Poljskoj počele paliti naizgled bezazlene teretne pošiljke. SAD i Evropa bili su uvjereni da iza tih incidenata stoji Rusija.
Rat na američkom tlu
Do augusta su, po pisanju New York Timesa, dužnosnici Bijele kuće postali sve zabrinutiji zbog obavještajnih izvješća koja su sugerirala da Moskva planira puno širu operaciju - prenošenje rata iz Ukrajine na američko tlo.
Tokom niza sastanaka u Sali za krizne situacije, viši savjetnici predsjednika Joea Bidena analizirali su presretnute komunikacije između visokih dužnosnika ruske vojne obavještajne službe GRU. U tim raspravama opisivane su pošiljke potrošačkih dobara koja su se zapalila, uključujući mali električni masažer koji je korišten kao testni uređaj.
Nakon što su Rusi shvatili kako se paketi kreću kroz sigurnosne sisteme zračnog tereta i koliko traje prijevoz, sljedeći korak bio je slanje tih predmeta na letove za SAD i Kanadu s ciljem izazivanja požara nakon istovara pošiljki.
Teretni avioni bili su primarna briga, iako i putnički letovi ponekad prevoze manje pakete u prtljažnom prostoru.
Strože mjere
U augustu je američki ministar sigurnosti Alejandro Mayorkas uveo strože mjere za pregled teretnih pošiljki koje ulaze u SAD, navodi New York Times. Do oktobra, nakon ponovljenih upozorenja, pritisnuo je vodeće direktore glavnih zračnih prijevoznika da ubrzaju mjere za sprječavanje katastrofa tokom letova. Neke od tih sigurnosnih mjera bile su javno objavljene, dok su druge ostale tajne.
Iza zatvorenih vrata, dužnosnici Bijele kuće pokušali su utvrditi da li je ruski predsjednik Vladimir Putin lično naredio sabotažni plan ili je bio neinformiran. Nekoliko dužnosnika sugeriralo je da bi sabotažne akcije mogle biti djelo GRU-ovih časnika koji su djelovali pod općom direktivom za povećanje pritiska na SAD i njegove NATO saveznike.
Prema izvorima New York Timesa, upozorenja su naposljetku dostavljena Putinu i čini se da su imala učinka. Požari u Evropi su prestali, barem zasad. Međutim, ostaje nejasno da li je Putin lično naredio obustavu operacija i koliko će dugo trajati zatišje. Postoji mogućnost da je Rusija ovo zatišje iskoristila za razvoj naprednijih uređaja koji će biti teže otkriti u budućim sabotažnim napadima, zaključno piše američki medij.