Loader
Pronađite nas

Luong Cuong novi predsjednik Vijetnama

Guterres stigao u Rusiju: Zatražio mir u Ukrajini, pojasu Gaze i Libanu

    Meksiko: Mafija želi da potpuno preuzme zemlju

    Ilustracija (Izvor: Unsplash)
    -
    Objavljeno

    Narko-karteli terorišu Meksiko, a od njihove moći nisu bezbjedni ni nosioci vlasti, računajući predsjednika države.

    ADVERTISEMENT

    Odmah po preuzimanju funkcije gradonačelnika grada Čilpansingo de los Bravo, u meksičkoj saveznoj državi Gverero, Alehandro Arkos brutalno je likvidiran.


    Iako je u gradu, razorenom nasiljem koje je povezano sa narko-kartelima, Arkos pozivao na mir - to ga nije spasilo. Meksički trgovci drogom odsjekli su mu glavu.


    Kako prenosi "Geopolitika", to nije bio jedini, već možda najužasniji incident.


    Tokom kampanje za lokalne izbore pripadnici narko-kartela pogubili su četrdesetak kandidata za razne funkcije.


    Najpoznatiji meksički karteli su Sinaloa, Jalisko kartel nove generacije, Los Zetas i Zaljevski kartel. Svaki ima svoje teritorijalne zone i specifične načine rada.


    Novi predsjednik Meksika Klaudija Šejnbaum, prilikom inauguracije, obećala je da se "neće vraćati na Kalderonov bezobzirni rat protiv narkotika koji je naštetio zemlji".


    Naime, 2006. godine tadašnji predsjednik Felipe Kalderon pokrenuo je "rat protiv droge", odnosno "rat protiv narko-kartela". U tom ratu ubijeno je više od 450.000 osoba.


    I Šejnbaumova je prije dolaska na vlast pokazala želju da se obračuna sa narko kartelima, ali je njena strategija da ih ne napada javno nego se koncentriše na društvene uzroke koji ga generišu.


    Takva taktika je najbolji pokazatelj da ni najmoćniji meksički političar nije u potpunosti bezbjedan od narko-bandi.


    Mafijaši i njihovi saradnici doslovno su se infiltrirali u sve pore meksičkog društva, uključujući državnu i lokalnu upravu.


    Tako je Norma Otilija Ernandez, koja je prije likvidiranog Alehandra Arkosa vodila grad, smijenjena sa funkcije, nakon što je u javnost izišao video-zapis u kojem se vidi kako u restoranu ruča i "ćaska" sa lokalnim narko-šefom.


    Organizacije koje se bave ilegalnom proizvodnjom i distribucijom narkotika donedavno su posebno ratovale zbog heroina.


    Kako fentanil, glavni sastojak te droge, sve više zasjenjuje heroin - tako narko-karteli sve više međusobno ratuju.


    Članovi narko-miljea koncentrisali su se sada na lokalne vlasti kako bi ih reketirali i uzimali poreze od velikih infrastrukturnih projekata, pa i od naplaćivanja kazni u saobraćaju.


    Ove godine i najveće meksičke korporacije postale su predmet interesa narko- mafijaša, koji im prijete iznudama i žele da kontrolišu prodaju određene robe.


    Agencije navode da je multinacionalna korporacija FEMSA /najveći meksički lanac trgovina sa brzim snabdijevanjem/ zatvorila 191 prodavnicu i sedam benzinskih pumpi u pograničnom gradu Nuevo Laredo, u blizini američko-meksičke granice, a razlog je - problem sa bandama.


    Narko-bande traže da benzinske pumpe kupuju gorivo samo od određenih distributera, a kap koja je prelila čašu bila je otmica dvoje radnika od kojih su banditi tražili da rade kao njihovi doušnici.


    Prema američkim podacima, narko-karteli su sredinom ove godine kontrolisali oko trećine meksičke države.


    Tokom 2023. i 2024. godine više uglednih američkih republikanaca predložilo je intervenciju američke vojske u Meksiku u svrhu borbe protiv narko-kartela.

    Možda će vam se svidjeti

    Razbijena policijska kriminalna mreža: 13 tona kokaina i 20 miliona eura kod šefa policije

    Glavni aerodrom i glavni grad Haitija zamrznuti nakon obračuna suparničkih bandi

    Meksička država Sinaloa zabranila kostime za Noć vještica