Loader
Loader
Pronađite nas

Luong Cuong novi predsjednik Vijetnama

Putin otvoren da Slovačka bude zona za mirovne pregovore s Ukrajinom

    Izvjestilac UN-a: Moguće pravne mjere protiv SAD-a i Njemačke, zajedno obezbjeđuju 99 posto izraelskog oružja

    Gaza (Izvor: AP/Abdel Kareem Hana)
    Euronews.ba/AA
    Objavljeno

    Saul je kazao da 69 posto oružja i municije Izraelu isporučuje SAD, a oko 30 posto Njemačka

    ADVERTISEMENT

    Specijalni izvjestilac Ujedinjenih nacija (UN) za ljudska prava i borbu protiv terorizma Ben Saul smatra da bi se protiv Sjedinjenih Američkih Država (SAD) i Njemačke mogle poduzeti pravne mjere, jer obezbjeđuju 99 posto izraelskog oružja.


    Saul je u razgovoru za Anadolu kazao da trenutno "veoma mali broj" država isporučuju oružje Izraelu.


    "Svaka država ima obavezu prema međunarodnom pravu da ne isporučuje oružje drugoj zemlji u kojoj bi se to oružje koristilo za kršenje međunarodnog humanitarnog prava", rekao je.


    Izvjestilac UN-a je dodao da su to obaveze koje proizilaze iz Ženevskih konvencija iz 1949. godine kako bi države poštovale međunarodno humanitarno pravo.


    Saul smatra da SAD i Njemačka igraju ključnu ulogu u održavanju izraelske "ratne mašinerije" te da ove države imaju najveći utjecaj da zaustave izraelske napade postizanjem hitnog prekida vatre u Gazi.


    Istakao je da je kriza u Gazi "bez presedana u smislu nivoa nasilja i razaranja koje se dogodilo u tako kratkom vremenskom periodu".


    Spriječiti genocid


    Podsjetio je da je "Međunarodni sud pravde (ICJ) već upozorio na rizik od genocida u Gazi" te da Konvencija o genocidu obavezuje države da spriječe genocid.


    Saul je pojasnio da to uključuje i obavezu da ne isporučuju oružje koje bi moglo doprinijeti takvom činu.


    "Postoji mnogo izvora međunarodnog prava i nažalost, kako izgleda, vlade SAD-a i Njemačke nisu pravilno tumačile i ispunjavale međunarodne pravne obaveze", rekao je.


    Napominje da se protiv ovih država mogu poduzeti pravni postupci pred nacionalnim ili međunarodnim sudovima.


    Kako je rekao, vladini zvaničnici mogu biti krivično odgovorni za donošenje odluka o slanju oružja, znajući da će biti upotrijebljeno za kršenje humanitarnog prava.


    "Mislim da su ratni zločini Izraela vrlo dobro dokumentovani. Mnoge vrste oružja koje su SAD i Njemačka izvozile su vrste oružja koje je korišteno u ovim zločinima", dodao je Saul.


    Istakao je da države mogu osuditi takav izvoz oružja na individualnom nivou u Generalnoj skupštini UN-a i uvesti jednostrane sankcije odgovornim čelnicima zemalja.


    "Vlade bi u bilateralnim razgovorima trebale jasno staviti do znanja da je potpuno neprihvatljivo nastaviti isporučivati ​​oružje Izraelu dok se nastavlja ponašati onako kako se ponaša", rekao je specijalni izvjestilac.

    Možda će vam se svidjeti