Loader
Loader
Pronađite nas

Luong Cuong novi predsjednik Vijetnama

Trump zaprijetio Evropi uvođenjem carina

    Američke diplomate u posjeti Siriji prvi put nakon svrgavanja Assada

    Sirija (AP Photo/Matias Delacroix)
    -
    Objavljeno

    Prve američke diplomate posjetit Siriju nakon svrgavanja Bashara al-Assada početkom ovog mjeseca, trenutno su u Damasku kako bi održali razgovore s novim liderima zemlje i tražili informacije o nestalom američkom novinaru Austinu Ticeu.

    ADVERTISEMENT


    Pomoćnica ministra vanjskih poslova za pitanja Bliskog istoka Barbara Leaf, bivši specijalni izaslanik za Siriju Daniel Rubinstein i glavni izaslanik Bidenove administracije za pregovore o taocima, Roger Carstens, otputovali su na ovaj put kako bi razgovarali s privremenim sirijskim liderima, izvijestio je State Department.


    Ovaj tim također je prva skupina američkih diplomata koja će službeno posjetiti Siriju u više od desetljeća, otkakosu Sjedinjene Države zatvorile svoju ambasadu u Damasku 2012. godine.


    "Oni će direktno komunicirati sa sirijskim narodom, uključujući članove civilnog društva, aktiviste, predstavnike različitih zajednica i druge sirijske predstavnike o njihovoj viziji budućnosti zemlje i o tome kako Sjedinjene Države mogu pomoći u njihovoj podršci“, priopćio je State Department.


    Na vrhu njihovog dnevnog reda bit će informacije o Ticeu, koji je nestao u Siriji 2012. godine. Također će propagirati principe uključivosti, zaštite manjina te odbacivanja terorizma i hemijskog oružja, za koje Bidenova administracija tvrdi da će biti ključni za bilo kakvu američku podršku novoj vladi.


    Sjedinjene Države su pojačale napore u pronalaženju Ticea i njegovom povratku kući, tvrdeći da su službenici komunicirali s pobunjenicima koji su svrgli Assadovu vladu u vezi s američkim novinarom.


    Carstens je ranije putovao u Liban kako bi tražio informacije.


    Tice, čiji su radovi objavljeni u The Washington Postu, McClatchy novinama i drugima, nestao je na kontrolnoj tački u spornom području zapadno od Damaska dok se sirijski građanski rat intenzivirao.


    Video objavljen nekoliko sedmica nakon Ticeova nestanka prikazuje ga sa povezanim očima i pod pritiskom oružanih muškaraca, izgovarajući "O, Isuse“.


    Od tada se nije čulo ništa o njemu.


    Assadova vlada javno je negirala da ga drži u zatočeništvu.


    Pobunjenička skupina koja je predvodila napad na Damask, koji je prisilio Assada na bijeg, Hayat Tahrir al-Sham (HTS) proglašena je stranim terorističkim organizacijama od strane Sjedinjenih Država i drugih.


    Iako taj status dolazi s nizom sankcija, on ne zabranjuje američkim dužnosnicima da razgovaraju s članovima ili vođama ove skupine.


    State Department je priopćio da će Rubinstein, Leaf i Carstens sastati s dužnosnicima HTS-a, no nije navedeno hoće li se susresti s liderom skupine Ahmadom al-Sharaom, koji je nekada bio povezan s al-Qaidom.


    Američki dužnosnici kažu da su al-Sharaove javne izjave o zaštiti prava manjina i žena dobrodošle, no ostaju skeptični u pogledu njegovih dugoročnih namjera.


    Sjedinjene Države nisu imale službenu diplomatsku prisutnost u Siriji od 2012. godine, kada su obustavile rad svoje ambasade u Damasku tokom građanskog rata u zemlji, iako su američke trupe prisutne u malim dijelovima Sirije u borbi protiv militantne skupine tzv Islamske države.


    Pentagon je otkrio da su Sjedinjene Države udvostručile broj svojih snaga u Siriji prije pada Assada, a također su znatno pojačale zračne napade na ciljeve Islamske države zbog straha da bi vakuum vlasti mogao omogućiti ponovnu konsolidaciju ove militantne skupine.


    Posjet diplomata Damasku neće rezultirati trenutnim ponovnim otvaranjem američke ambasade, koja je pod zaštitom češke vlade, prema riječima američkih dužnosnika, koji su naveli da će odluke o diplomatskom priznanju biti donesene kada novi sirijski vlastodršci jasno iskažu svoje namjere.

    Možda će vam se svidjeti