Dva dana nakon što su opozicione snage, uključujući Hayat Tahrir al-Sham (HTS), ušle u Damask i svrgnule predsjednika Bashara al-Assada, specijalni izaslanik UN-a za Siriju Geir Pedersen naglasio je kako HTS sada jeste dominantna grupa koja kontroliše Damask, ali ne i jedina oružana grupa u Damasku.
Pedersen je upozorio da je prenošenje vlasti bilo praćeno izveštajima o pljačkama i "invazijama na javne zgrade ili privatne domove", međutim, dodao je da je to sada prestalo.
On je novinarima u Ženevi rekao i da je izvan Damaska, situacija i dalje manje bezbjedna, a uzrok je našao u tome što je 13 godina sirijskog građanskog rata uključio regionalne i međunarodne aktere, ometajući napore UN-a za postizanje mira.
„Konflikt na severoistoku Sirije nije završen. Došlo je do sukoba između Sirijske nacionalne armije, opozicionih grupa i demokratskih snaga Sirije", zaključio je Pedersen.
Komentarišući izvještaje o kretanju izraelskih trupa u okupiranoj Golanskoj visoravni i bombardovanjima ciljeva unutar Sirije, Pedersen je apelovao da to prestane.
"Nisam u kontaktu sa Izraelcima, ali naravno, Ujedinjene nacije u New Yorku jesu i njihova poruka je jasna, ono što vidimo je kršenje sporazuma o razdvajanju iz 1974. godine".
Mnogo toga je i dalje nejasno u vezi sa HTS-om i njihovim motivacijama, naglasio je Pedersen, napominjući da je Abu Mohammad al Jolani sam pomenuo u intervjuu za CNN da oni razmatraju mogućnost da se HTS rasformiše.
"Još uvijek smo u onom što nazivamo fluidnim periodom i stvari se još nisu smirile. Postoji stvarna prilika za promjenu, ali ovu priliku moraju iskoristiti sami Sirijci, a podržati je UN i međunarodna zajednica", rekao je specijalni izaslanik UN-a.
Ključna tačka sporenja u međunarodnom dijalogu sa HTS-om, koji je predvodio napredovanje opozicionih snaga prema Damasku, preko Alepa, Hame i Homsa, jeste to što je još uvek označen kao teroristička organizacija od strane Savjeta bezbjednosti. Rezolucijom o Siriji broj 2254, usvojenoj jednoglasno u decembru 2015. godine, eksplicitno su pozvali članice da "spriječe i suzbiju terorističke akte koje čini prethodnik HTS-a, Al-Nusra Front".
Ova oznaka terorizma mogla bi da se promjeni, sugerisao je Pedersen.
"Morate da pogledate činjenice i ono što se desilo tokom posljednjih devet godina koliko je prošlo od kada je ta rezolucija usvojena, a stvarnost je da su do sada HTS i druge oružane grupe slale dobre poruke sirijskom narodu. Slali su poruke jedinstva, uključivosti i iskreno govoreći, vidjeli smo i umirujuće stvari na terenu", dodao je.
Prethodno je i američki list Washington Post izvijestio da bi administracija predsjednika Joea Bidena mogla ukloniti Hayat Tahrir al-Sham (HTS) s liste terorističkih organizacija nakon svrgavanja režima u Siriji.