Loader
Loader
Pronađite nas

Luong Cuong novi predsjednik Vijetnama

Ukrajina od NATO-a traži još 19 sisitema protivvazdušne odbrane

    Parlament Južne Koreje: Proglašenje ratnog stanja je sada nevažeće

    Ljudi se okupljaju tražeći od južnokorejskog predsjednika Yoon Suk Yeola da odstupi ispred Narodne skupštine u Seulu (Izvor: AP/Ahn Young-joon)
    Anadolija, Euronews.rs
    Objavljeno

    Južnokorejski predsjednik Yoon Suk Yeol proglasio je vanredno stanje u zemlji, tvrdeći da je opozicija umiješana u antidržavne aktivnosti.

    ADVERTISEMENT

    Kako navodi novinska agencija Južne Koreje Yonhap, predsjednik Yoon je u televizijskom obraćanju optužio opoziciju da je "umiješana u antidržavne aktivnosti". Istakao je da je stoga u zemlji proglašeno vanredno stanje.


    "Vanredno stanje ima za cilj eliminaciju prosjevernokorejskih snaga i zaštitu ustavnog poretka", rekao je.

    Navodi se da je Yoonova odluka uslijedila nakon što je opoziciona Demokratska stranka u budžetskoj komisiji Narodne skupštine odbacila Prijedlog zakona o budžetu i podnijela prijedloge s ciljem zloupotrebe ovlasti protiv državnog revizora i državnog tužioca.


    Ministarstvo odbrane je saopštilo da će biti održan sastanak komandanata vojske Južne Koreje i upućen je poziv na oprez.


    S druge strane, opozicija je pozvala zastupnike u Narodnu skupštinu nakon proglašenja vanrednog stanja.


    Na plenarnoj sjednici južnokorejskog parlamenta danas je usvojena Rezolucija kojom se traži ukidanje ratnog stanja, javila je južnokorejska agencija Jonhap.


    Rezolucija kojom se traži ukidanje ratnog stanja u toj zemlji donesena je sa 190 glasova "za", od 190 prisutnih poslanika.


    Predsjednik Narodne skupštine Vu Von-Sik rekao je da, prema Rezoluciji, predsjednik Južne Koreje Jun Suk-Jeol mora odmah da ukine ratno stanje.


    "Proglašenje ratnog stanja je sada nevažeće. Nadam se da će se narod osjećati opušteno. Narodna skupština će raditi sa narodom na zaštiti demokratije", rekao je Vu.


    Nakon glasanja, poslanici Narodne skupštine čekaju u plenarnoj sali i zvanično ukidanje ratnog stanja.


    Seul, Južna Koreja (Izvor: AP/Lee Jin-man)



    Prema Ustavu Južne Koreje, "kada Narodna skupština zatraži ukidanje ratnog stanja uz saglasnost većine upisanih poslanika, predsjednik ga ukida", prenio je Jonhap.


    Fotografije tenkova na ulicama Seula, gdje je ranije danas proglašeno ratno stanje, kruže internetom, izazvale su konfuziju i zabrinutost kod stanovništva, prenio je BBC.


    Ra Ji-Su, stanovnica Seula, je rekla da je čula helikoptere u blizini svoje kuće, kao i da joj je prijatelj iz policije rekao da je dobio nalog za hitnu mobilizaciju, i da je bio na putu ka stanici.


    Novinari u Seulu dijele zabrinutost stanovništva, jer sa proglašenim ratnim stanjem, sve medijske i izdavačke aktivnosti mogu da padnu pod strogu kontrolu vlade.


    Jun Suk Jeol: Nisam imao izbora


    Ranije danas, predsjednik Južne Koreje Jun Suk Jeol proglasio je ratno stanje kako bi se iskorijenile "prosjevernokorejske snage" i održao ustavni poredak, prenio je Jonhap.


    Jeol je rekao da "nije imao izbora" osim da pribjegne takvoj mjeri i istakao da su opozicione stranke "uzele kao taoca parlamentarne procese", kako bi Južnu Koreju uvukle u krizu.


    On nije saopštio koje konkretne mjere će biti preuzete.


    Vojno stanje znači vladavinu vojnih vlasti u vanrednom stanju i može značiti suspenziju normalnih građanskih prava, prenosi BBC.

    Možda će vam se svidjeti

    Predsjednik Južne Koreje najavio ukidanje ratnog stanja