Obilna kiša koja je pogodila dječji ljetni kamp i druga odmorišta u ruralnom Teksasu stigla je izuzetno brzo. Voda je prodrla u kamene kolibe kampa Mystic u ranim jutarnjim satima u petak dok su djevojčice i osoblje spavali, gotovo bez ikakvog upozorenja.
Rijeka Guadalupe izlila se iz korita nakon što je u samo nekoliko sati pala količina kiše kakva inače padne tokom nekoliko mjeseci. Riječ je o vremenskom događaju koji su zvaničnici opisali kao "katastrofu kakva se događa jednom u sto godina". U cijeloj saveznoj državi potvrđena je smrt više od 100 osoba, a najmanje 27 poginulih bilo je iz hrišćanskog ljetnog kampa.
Snaga koja stoji iza ovog razaranja može se vidjeti na snimku nastaloj u svega 27 minuta koji prikazuje koliko se brzo podigla razina vode na jednom od pogođenih područja.
Dok potraga za nestalima i dalje traje, postavljaju se pitanja je li se moglo učiniti više kako bi se spriječio toliki gubitak života.
Stručnjaci kažu da je tragediji pridonijelo niz faktora, uključujući ekstremne vremenske uslove, lokaciju kampova i trenutak kada se sve dogodilo, piše BBC.
Poplave u Teksasu (Izvor: AP Photo/Rodolfo Gonzalez)
U atmosferi se nalazila velika količina vlage zbog tropske oluje koja je prethodno izazvala poplave u Meksiku, a zatim se premjestila prema sjeveru kako je slabila. Okrug Ker, u kojem se nalazi kamp i gdje je izgubljeno 75 života, brdovitiji je od okolnih krajeva. To je uzrokovalo da se vazduh zasićen vlagom podigne, stvarajući ogromne olujne oblake. Ti oblaci su postali toliko veliki da su se ponašali kao vlastiti vremenski sistem, proizvodeći ogromne količine kiše na velikom području.
Sistem se sporo kretao, što je dodatno povećalo količinu padalina, a istovremeno su se razvijale nove oluje duž toka rijeke Guadalupe, čiji je vodostaj naglo narastao. Nacionalna meteorološka služba izvijestila je da je na području južnocentralnog okruga Ker u svega tri do šest sati palo između 125 i 250 milimetara kiše. Od četvrtka do ponedjeljka u nekim je dijelovima palo gotovo 53 centimetra.
U nekoliko sati pala četveromjesečna količina padavina
Prosječna količina kiše u julu u području Kervila tokom posljednjih 25 godina iznosila je nešto više od pet centimetara, što znači da je u samo nekoliko sati pala četveromjesečna količina padavina. I sam trenutak kada je nevrijeme pogodilo područje imao je ulogu u razmjerima tragedije. Mnogi stanovnici Teksasa su u četvrtak naveče legli na spavanje nesvjesni da će ih nekoliko sati kasnije probuditi razorna oluja.
U četvrtak poslijepodne izdano je upozorenje na moguće poplave, a nakon ponoći je podignuto na upozorenje na poplave, uz savjet da se potraži viši teren. U sljedeća dva sata izdano je upozorenje na iznenadne poplave, a neki su ljudi tokom noći primili SMS upozorenja.
U 3:30 ujutro upravnik grada Kervila Dalton Rice izjavio je da je otišao trčati uz rijeku i da je tada padala samo lagana kiša. Pola sata kasnije izdano je vanredno upozorenje na iznenadne poplave za okrug Ker – upozorenje Nacionalne meteorološke službe o "posebno opasnoj situaciji", dok su velike poplave već bile u toku.
Poplave u Teksasu (Izvor: AP Photo/Rodolfo Gonzalez)
Kamp Mystic bio je na jednoj od lokacija koje su primile najviše kiše tokom tih kritičnih sati.
"Aleja iznenadnih poplava"
Okrug Ker smješten je u srcu Teksas Hil Kantrija, regije koja je popularno turističko odredište zbog valovitih brežuljaka, brojnih rijeka i jezera te velikog broja vinarija. No regija nosi i opasnost – zbog učestalih razornih poplava koje su pogađale lokalne zajednice tokom godina, područje je dobilo nadimak "Aleja iznenadnih poplava".
U ranim satima petka kišnica se s brda slijevala ravno u okolne rijeke, koje su se izuzetno brzo izlile. Bujična voda krenula je nizvodno i izuzetno brzo preplavila nizinska područja uz rijeku.
Neke od djevojčica koje su poginule ili se još vode kao nestale bile su smještene u kolibama udaljenima manje od 150 metara od obale rijeke, izvijestio je New York Times. Preživjele djevojčice, koje su evakuisane vojnim kamionima, rekle su da je kamp neprepoznatljiv – stabla su iščupana iz korijena, kajaci su zaglavili u krošnjama, a djevojčice su izvlačili iz vode.
Poplave u Teksasu (Izvor: AP Photo/Julio Cortez)
Kada je novinarska ekipa BBC-a u nedjelju stigla do kampa, ulaz je bio ograđen policijskom trakom, a ostaci nečega što je nekada bila stražarnica bili su razasuti po tlu.
Uticaj klimatskih promjena ne može se zanemariti kao jedan od faktora u ovakvim ekstremnim vremenskim pojavama. Iako je teško direktno povezati globalno zatopljenje s pojedinačnim vremenskim događajima, temperature površine mora u Meksičkom zalivu– odakle je potekao dio vazduha – i dalje su više od prosjeka. Toplija mora znače više isparavanja, što znači i više vlage u atmosferi koja "hrani" oluje.
Prema podacima Kopernikusova servisa za klimatske promjene, 2024. bila je rekordna godina po tom pitanju. Klimatolozi stalno upozoravaju da će padavine poput ovih koje su pogodile Teksas postajati sve češće i sve ekstremnije kako se planeta zagrijava.