Loader
Loader
Pronađite nas

Luong Cuong novi predsjednik Vijetnama

SAD: Sporazum o prekidu vatre u Libanu blizu, potrebno poduzeti još koraka

    Kakav je stav novog pape o ključnim pitanjima?

    Novoizabrfani papa Lav XIV (Izvor: AP Photo/Andrew Medichini)
    Euronews
    Objavljeno

    Robert Prevost je prvi američki državljanin koji je obavljao funkciju poglavara Rimokatoličke crkve i u periodu prije konklave nije se smatrao glavnim kandidatom za novog papu.

    ADVERTISEMENT

    Novi papa je izabran.


    Tokom prvog glasanja ovog popodneva drugog dana konklave oko 18 sati, bijeli dim se izvio iz vatikanskog dimnjaka uz gromoglasan aplauz, signalizirajući da je većina kardinala birača donijela odluku.


    Nešto više od sat vremena kasnije, svijetu je predstavljen novi papa: kardinal Robert Prevost, koji je odabrao papsko ime Lav XIV.


    "Mir vama svima", bile su njegove prve riječi upućene više od 100.000 vjernika okupljenih na Trgu svetog Petra.


    “Nadam se da će ovaj pozdrav mira ući u vaša srca, dosegnuti vaše porodice, svaku osobu, gdje god se nalazila“, rekao je.


    Takođe je odao počast svom prethodniku, podsjećajući na "nježan, ali uvijek hrabar glas pape Franje dok je blagosiljao Rim", te izrazio zahvalnost svom prethodniku.


    Papa Lav XIV pozdravlja okupljene na Trgu svetog Petra (Izvor: Vatican Media via AP)



    Papa Franjo je preminuo u 88. godini života 21. aprila.


    Papa Lav XIV je takođe duboko razmišljao o svojim duhovnim korijenima i pastoralnoj viziji: "Ja sam sin svetog Augustina, augustinac."


    "S vama sam kršćanin, za vas sam biskup. U tom duhu, svi možemo zajedno koračati prema domovini koju nam je Bog pripremio."


    Šta znamo o papi Lavu XIV?


    Roberta Prevosta je papa Franjo doveo u Vatikan 2023. godine da služi kao moćni šef ureda koji provjerava nominacije za biskupe iz cijelog svijeta, što je jedna od najvažnijih dužnosti u Katoličkoj crkvi.


    Kao rezultat toga, imao je istaknuti položaj u konklavi kakav je imao malo koji drugi kardinal.


    Prije konklave, jedna od zamjerki protiv njega bila je dugotrajna zabrana američkog pape, s obzirom na geopolitičku moć koju Sjedinjene Države već imaju u sekularnoj sferi.


    Ali Prevost, 69-godišnjak rođen u Čikagu, takođe je peruanski državljanin nakon što je godinama živio u Peruu, prvo kao misionar, a zatim kao nadbiskup.


    Prevost je takođe dva puta biran za generala, ili vrhovnog vođu, augustinskog vjerskog reda koji je osnovao sveti Augustin u 13. vijeku.


    Papa Franjo ga je očito godinama imao na oku, premjestivši ga s augustinskog vodstva natrag u Peru 2014. godine da služi kao administrator, a kasnije i nadbiskup Chiclaya.


    Američka zastava u Vatikanu (Izvor: AP Photo/Francisco Seco)


    Ostao je na toj poziciji, stekavši peruansko državljanstvo 2015. godine, sve dok ga papa Franjo nije doveo u Rim 2023. godine da preuzme predsjedavanje Papinskom komisijom za Latinsku Ameriku.


    Na tom poslu bi održavao redovan kontakt s katoličkom hijerarhijom u dijelu svijeta koji još uvijek ima najviše katolika.


    Otkad je stigao u Rim, Prevost se nije isticao u javnosti, ali je dobro poznat ljudima koji su važni.


    Značajno je da je predsjedavao jednom od najrevolucionarnijih reformi pape Franje: dodavanjem tri žene u glasački blok koji odlučuje koje će nominacije za biskupa proslijediti papi.


    Kakav je njegov stav o ključnim pitanjima?


    Prevost je prvi sveštenik rođen u SAD-u koji obavlja funkciju poglavara Rimokatoličke crkve. U periodu prije konklave nije se smatrao glavnim kandidatom za izbor za papu.


    Prevost je poznat po svom umjerenom i pastoralnom pristupu i po slaganju s mnogim stavovima koje je zauzimao njegov prethodnik, papa Franjo, ali postoje i razlike, piše Euronews.


    Prije izbora za papu, Prevost nije imao posebno bogatu istoriju govora o LGBTQ+ pitanjima. Međutim, New York Times je izvijestio da je 2012. godine kritikovao medije koji su pokazivali "simpatije prema uvjerenjima i praksama koje su u suprotnosti s evanđeljem", uključujući ono što je nazvao "homoseksualnim načinom života".


    Te izjave su u suprotnosti s inkluzivnijim pristupom LGBTQ+ zajednici njegovog prethodnika pape Franje.


    Kardinal Puljić pored pape Lava XIV (Izvor: AP Photo/Domenico Stinellis)


    Godine 2023. pokojni papa kritikovao je zakone koji kriminalizuju homoseksualnost kao "nepravedne", rekavši da Bog voli svu svoju djecu baš takvu kakva jesu i pozvao katoličke biskupe koji podržavaju zakone da prime LGBTQ+ osobe u crkvu.


    "Biti homoseksualac nije zločin", rekao je u jednom intervjuu.


    Njegov stav o klimatskoj krizi više je u skladu sa stavom pape Franje, pri čemu je papa Lav XIV često izražavao zabrinutost zbog ekoloških izazova i naglašavao važnost djelovanja za rješavanje globalnih problema.


    Nedavno je rekao da crkva treba prijeći "s riječi na djela" i upozorio na "štetne" posljedice nekontroliranog tehnološkog razvoja.


    Dok se papa Lav XIV smatra centristom i generalno progresivcem po nekim pitanjima, on se smatra konzervativcem u pogledu crkvene doktrine.


    Protivi se zaređivanju žena za đakone i dosljedno je govorio protiv abortusa, nazivajući ga "oblikom ubistva".

    Možda će vam se svidjeti