Trg svetog Petra u Vatikanu u subotu je bio epicentar svjetske pažnje tokom sprovodne mise za papu Franju, kojoj je prisustvovalo oko 250.000 ljudi iz svih krajeva svijeta.
Sahrani pape Franje, koja je uz sahrane kraljice Elizabete II ili Josipa Broza Tita, jedna od najmasovnijih državnih ceremonija u modernoj historiji, prisustvovali su brojni vjernici, hodočasnici, predstavnici drugih religija, ali i veliki broj državnika sa svih kontinenata.
Vatikanski zvaničnici saopštili su da su prisustvo ceremoniji sahrane pape Franje ptvrdile 164 delegacije, uključujući 54 šefa država, objavio je BBC.
Među najistaknutijim osobama na vatikanskom Trgu svetog Petra u subotu bili su američki predsjednik Donald Trump, njegov prethodnik Joe Biden, princ William, britanski premijer Sir Keir Starmer i francuski predsjednik Emmanuel Macron i brojni drugi.
Veliku pažnju javnosti privukli su predsjednici Sjedinjenih Američkih Država i Ukrajine, Donald Trump i Volodimir Zelenski, koji su se sastali nasamo u vatikanskoj bazilici.
Kako bi se prijenos omogućio široj publici, vatikanski mediji su osigurali radijski i televizijski prenos uz komentare na 15 jezika, a multimedijalno izvještavanje, uključujući komentare i analize, bilo je dostupno na čak 56 jezika.
Akreditaciju za praćenje sahrane podnijelo je više od 4.000 novinara.
Queen Elizabeth II (Izvor: AP/Vadim Ghirda, Pool)
Sahrana kraljice Elizabete II
Kraljica Elizabeta II. preminula je 8. septembra 2022. u 97. godini, nakon 70 godina vladanja. Na dan sahrane kraljice Elizabete II na ulicama Londona bilo je prisustno više od milion ljudi, a sahrani je prisustvovalo oko 500 zvaničnih predstavnika iz gotovo svih dijelova svijeta.
Navodi se da je posljednji put kad su Britanci tako odavali nekome počast to bilo 1965. kad je umro Winston Churchill.
Kraljevi i kraljice, predsjednici, premijeri, slavne osobe i prijatelji iz cijeloga svijeta bili su među 2.000 zvanica na kraljičinoj pogrebnoj službi u Westminsterskoj opatiji.
Predstavnici iz 168 zemalja, od 193 države članice UN-a i dvije države promatračice UN-a, prisustvovali su službi, među kojima 18 monarha, 55 predsjednika i 25 premijera.
Yasser Arafat, Sahrana Josipa Broza (AP Photo/Heribert Proepper)
Titova sahrana proglašena za najposjećeniju sahranu nekog državnika u istoriji
Doživotni predsjednik Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije (SFRJ) Josip Broz Tito preminuo je 4. maja 1980. godine, a četiri dana kasnije sahranjen je u Beogradu.
Tog 8. maja u Beogradu se okupilo čak 218 delegacija iz 126 zemalja, zabilježili su u knjizi “Titova poslednja bitka”, autori Stane Ivanc i Radoslav Mirosavljev.
Titova sahrana zvanično je proglašena za najposjećeniju sahranu nekog državnika u istoriji.
„Iz raznih izvještaja vidimo da je to bio najveći broj stranih delegacija na visokom nivou koje su se sastale", kazao je Ivan Ivanji, književnik i Titov prevodilac.
Titova sahrana je direktno prenošena preko televizije u Jugoslaviji i još 16 zemalja svijeta, a u nekoliko zemalja je naknadno emitovan cijeli snimak ili važniji dijelovi sahrane.
Kovčeg sa posmrtnim ostacima Josipa Broza smješten je 5. maja u aulu Skupštine Jugoslavije, gdje su mu državni funkcionari i građani u mimohodima odavali počast. U redu za ulazak u Skupštinu se čekalo i po 15 sati.
Od maršala Tita u Beogradu su se oprostili sovjetski lider Leonid Brežnjev, britanska kraljica Elizabeta II, premijerka Velike Britanije Margaret Thatcher, indijska premijerka Indira Gandi, rumunski predsjednik Nicolae Ceausescu, osnivač Sjeverne Koreje Kim Il Sung, zambijski predsednik Kenneth Kaunda i irački vođa Saddam Hussein.